21 Günde İyi Bir Alışkanlık Edin ya da Kötü Alışkanlıklarından Kurtul! 21 Gün Kuralı Gerçek mi ? Efsane mi?

Kötü bir alışkanlığımızdan vazgeçmeye karar verdiğimizde, çevremizden destek vermek için muhtemelen duyduğumuz sözlerden biri de bu oluyor ” 21 gün sabret geçecek”. Peki ya gerçekten öyle mi? İşe yarıyor mu ?

Hepimizin alışkanlıkları var hem iyi hem kötü. İyi alışkanlıklarımızla kimi zaman gurur duyarken, kimi zaman çevremize bile tavsiyede bulunabiliyoruz. Ve başkalarının tavsiyeleriyle belki yeni güzel alışkanlıklar edinmeye karar veriyor, hayatımıza katıyoruz. Kötü alışkanlıkları ise vazgeçilmez, bir mecburiyet olarak görüyor çevremize karşı ya bahaneler uyduruyor ya da kötü olmadığına, iyi geldiğine ikna etmeye belki de gizlemeye çalışıyoruz.

 

Bu 21 rakamı aslında Amerikan estetik cerrahı olan Maxwell Maltz’ın 1960’da yazdığı Psycho-Cybernetics kitaptan geliyor. Maltz kitabında, hastalarında yaptığı gözlemden yola çıkarak minimum 21 günde girilen yeni duruma alışıldığını gözlemlediğini söylüyor. Aslında sanıldığı gibi bir alışkanlık tam olarak 21 günde edinilmiyor ya da bırakılmıyor. Bu size, edinmek/ bırakmak istediğiniz alışkanlığın zorluk derecesine, bulunduğunuz ortama bağlıdır. Yani bu süre 21 gün de sürebilir çok daha fazla da. Burada önemli olan kısım buna karar verip, istikrarlı bir şekilde devam edebilmeniz çünkü düzenli bulunduğunuz bu eylem belki 21 gün değilse bile bir zaman sonra kesinlikle beyninizde yerini alacaktır.

Avrupa Sosyal Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan bir bilimsel çalışmada, bir alışkanlık oluşturmanın ne kadar sürdüğünü anlamaya karar verdiler. 12 hafta boyunca 96 kişinin alışkanlık edinme süreçleri inceledi. Deneye katılan her birey 12 hafta boyunca yeni bir alışkanlık seçti, bazıları “öğle yemeğinde bir şişe su içmek” gibi basit alışkanlıklar edinmeyi seçerken, bazıları ise su içmeye göre daha zor olan “akşam yemeğinden önce 15 dakika koşmak” görevini seçtiler. Bu davranışı her gün yapıp yapmadıklarını, ne hissettiklerini, davranışı ne zaman otomatik olarak yapmaya başladıklarını hissettiklerini gün gün bildirdiler. Bir davranışın alışkanlık haline gelme süresini bulmak için araştırmacılar 12 haftanın sonunda her bir bireyin seçtiği davranışı otomatik olarak yapmaya başladıkları süreçle ilgili verileri analiz ettiler. Deneyin sonucu bir davranışın otomatik hale gelmesi ortalama 66 gündü. Değişen koşullara bağlı olarak bir alışkanlık 18 gün ile 254 gün arası sürebiliyordu.

 

21 gün temsili bir sayı olsa da yeni bir alışkanlık edinmek ya da kötü alışkanlıklardan kurtulmak için motive edici bir sayı ve öyle ya da böyle işe yaradığını göz ardı edemeyiz 🙂  Bunun için 21 günde yeni bir alışkanlık edinemezseniz, kötü bir alışkanlığınızdan vazgeçemezseniz bu moralinizi bozmasın. Güzel alışkanlıklar edinmeye karar verdiğiniz, güzel alışkanlıklar edindiğiniz, kötü alışkanlıklarınızdan tamamen kurtulduğunuz güzel günleriniz olsun 🙂

7+
10 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş10