Ann Arbor’un Peri Kapıları

Periler Ann Arbor şehrini işgal ettiler, uzun zamandır Ann Arbor’da yaşayan grafik tasarımcı Jonethan B. Wright buna inanıyor. Şehrin her yerine dağılmış küçük kapılar perilerin varlığının delili. Kapılar bağzen bir kafenin içinde, bağzen bir bakkalın basamaklarında bağzen ise bir oyuncak mağazasının penceresinin altında bulunabiliyor.

Her şey 1993’te Jonathan Wright’ın 100 yaşındaki aile evini yenilediği ve bir hevesle çocuklarını eğlendirmek için evde küçük bir kapı tasarlamaya karar verdiği zaman başladı. Kapı, aynı derecede küçük bir merdiven ve ikinci bir kapıya giden basamak ile küçük bir odaya açılıyordu. Çocukların sevinçli tepkisi onu daha fazla küçük kapı tasarlamaya teşvik etti.

Jonathan Wright 2005 yılında bir kafenin dış cephesinde ilk peri kapısını halka açtı. O zamandan beri Ann Arbor’da yaşayan çocukları ve yetişkinleri sevindiren yaklaşık bir düzine daha fazla kapı ortaya çıktı. Bazen peri avcıları, periler için hediye olarak -şekerler, çoraplar, küçük keçe şapkalar bırakabiliyor.

Peri kapıları turistlerinde oldukça ilgisini çekiyor. Şimdilerde peri kapıları San Francisco ve New York gibi başka yerlerde ortaya çıkmaya başladı. Örneğin Atlanta City’de yeni bir proje olan Tiny Doors ATL ortaya çıktı.

İşte Jonethan B. Wright’ın şehirde yer alan muazzam peri kapıları,

Bu makalenin bir kısmı Türkçeye çeviridir. Tam kaynağa ulaşmak için
source kısmındaki linke tıklamanız yeterlidir.
Source

1+

Orhan Altundağ

Postnot'da yazar, sinema ve kütüphaneler ilgi alanı

View all posts by Orhan Altundağ →
9 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin2
Paylaş7