Boston Dynamics’in Robot Köpekleri, Çoban Köpeklerinin Yerini Alıyor

Boston Dynamics’in Robot Köpekleri Artık Koyunları Kontrol Altında Tutabiliyor

Boston Dynamics’in robot köpeği Spot’un yakında bir zamanda yapmasını beklemeyeceğiniz bir şey: Yeni Zelanda dağ kenarında koyun sürüsünü kontrol altında tutabilmek. Spot’un tarım endüstrisindeki potansiyelini gösteren bir tanıtım videosunun bir parçası olarak yayınlandı. Ayrıca Spot’un engebeli arazide tırmanma görüntülerini de içeriyor.

Video, droid koleksiyonunun nasıl uzaktan kontrol edileceğini keşfetmek için Boston Dynamics ile birlikte çalışan robotik yazılım firması Rocos tarafından bir araya getirildi. Amaç, Spot gibi robotlar görevlere gönderilebilirken, kullanıcı dünyanın diğer tarafında olabiliyor. Çiftçiler için bu, bir robotun monitör alanlarını gün boyunca izlemek, ürün büyümesini veya meyve olgunlaşmasını kontrol etmek ve uzaktan çalıştırılmak anlamına gelebilir. Bunlar gibi robotlar yürüyebilir, yuvarlanabilir, hatta uçabilir ve ayrıca etraflarındaki ortamı değerlendirmek için her türlü sensörle donatılabilir.

Rocos CEO’su David Inggs, “Robotları buluta bağlayarak, ölçekli bir fiziksel otomasyon elde etmek için bulut yazılım katmanını robotlarla birleştirmelerine yardımcı olabiliriz” diyor. “Müşterilerimiz genellikle sıkıcı, kirli veya tehlikeli olan fiziksel süreçleri otomatikleştirmek için insan iş gücünü kolaylaştırıyorlar” Spot ile daha önce hiç tanışmadıysanız, Spot köpek benzeri bizi birkaç yıldır eğlendiriyor ve sinirlendiriyor ve daha yetenekli ve daha zeki olmaya da devam eden bir robottor.

Boston Dynamics Nedir

Boston Dynamics, 1992 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde test/deney çalışmaları yapan Amerikan Ulusal Mühendislik Akademisi üyesi Marc Raibert ve diğer çalışma arkadaşları tarafından enstitüden bağımsız olarak kurulan bir mühendislik, yapay zekâ ve robotik tasarım şirketidir.

 

Kaynak 1

2+
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş