CERN Pille Çalışan Solunum Cihazı Üretecek

CERN Pille Çalışan Solunum Cihazı Üretecek

Bilim insanları hafif koronavirüs hastaları ve iyileşen hastalar için temel bir solunum cihazı oluşturmak üzere Avrupa’nın CERN laboratuvarında çalışmalara başlandığını duyurdu.

İsviçre merkezli laboratuvar, pillerle çalışabilecek bir modelin haftalar içinde hastanelerde test edilmeye hazır olması ve sonunda kritik COVID-19 hastalarında kullanılmaya başlayacağını da duyurdu.

CERN’in Genel müdürü Fabiola Gianotti, “COVID-19 salgınıyla mücadeleye katkıda bulunmak için kaynaklarımızı ve yetkinliklerimizi kullanmak istiyoruz” dedi.

Bilindiği üzere covid-19 salgını ile ilgili olarak hastaların genel olarak solunum sorunu yaşadığı ve solunum cihazların küresel eksikliği hissedilmekteydi. CERN’de bu ihtiyacı karşılayabileceği bir çalışma ile pille çalışan solunum cihazları üretmeye başlayacak.

CERN nedir

CERN, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN’in günümüzde 21 tam üyesi ve 2 tam üyelik adayına ilaveten, 1 de ortak üyesi (Türkiye) vardır.

Kaynak 1

0
2 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş2