Çin Yeni Uzay İstasyonu İnşasına Yakın Bir Zamanda Başlıyor

Çin Yeni Uzay İstasyonu İnşasına Yakın Bir Zamanda Başlıyor

Çin Uzay Ajansı yeni bir uzay istasyonu inşa etmeye başlayacak, proje için etkili bir ilerleme kaydedilmeye başlandı. Yalnızca 2 yıl içerisine sıkıştırılmış 11 planlı lansmanda iddialı bir program olarak bizleri karşıladı. Yeni uzay istasyonu tamamlandığında 66 tonluk uzay istasyonu yörüngesinden ayrılmadan 10 yıl boyunca hareket edecek aynı zamanda altı aya kadar üç astronot ekibine ev sahipliği de yapacak.

2023’te uzay işi için açılacak yeni istasyon üç modüle sahip olacak. Birinci modül ana yaşam alanı ve dünyadaki uzay teknolojilerinden gen biyolojilerine kadar her şeyi içeren iki modül olacak.

İlk modül planlandığı gibi giderse 2022’nin ilk çeyreğinde fırlatılacak. Çin uzay ajansı, burayı yönetecek milletten bahsetmişken, Temmuz ayında en son astronot grubunu seçme planlarını da açıkladı. Son açıklamalara göre, seçim ilk kez sadece Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri askeri personelini değil, bilim ve mühendislik geçmişine sahip sivilleri de içerecek. Havalı yeni uzay istasyonuna ek olarak, Çinliler de “Xuntian” olarak adlandırılan havalı yeni bir teleskop başlatmayı da planlıyorlar. Hubble Uzay Teleskobu ile aynı boyuttaki aynaya sahip olacak, ancak gökyüzü üzerinde daha geniş bir görüş alanı görüntüleyebilecek. Yeni teleskop, uzay istasyonu ile aynı yörüngeyi paylaşacak (340-450 kilometrelik bir yükseklik, 43 derecelik yörünge eğimi ile), teleskopun onarım ve yükseltme için istasyonla kenetlenmesine izin verecek.

Kaynak 1

 

2+
4 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş4