Çini Kasıp Kavuran (2019-nCoV) Coranavirüsü Dosyası

Corona (Korona) Virüsü nedir?

Corona (Korona) virüsü genel olarak hayvanlar arasında görünen ve insanlara da bulaşabilen bir virüs türüdür. Corona virüsler soğuk algınlığından, şiddetli solunum sendromlarını etkileyen ve şiddetli hastalığa yol açan ve ölümle bile sonuçlanan bir RNA virüs türüdür.

Çini Kasıp Kavuran Novel Corona Virüsü (2019-nCoV)

Aralık 2019 yılında Çin’de başlayan ve giderek yayılan coronovirüsü ölümcül olabilen virüs olarak tüm dünyayı tehlike altına almaktadır.

Corona Virüsünün (2019-nCoV) Başlangıcı ve Yayılışı

Corona Virüsü Çin’in Wuhan eyaletinde görüldü. Vuhan’ın hayvan pazarı olarak bilinen bir pazarda zatüre başlangıcı olarak muayene olan bir hastaya virüsün teşhisi konuldu. Ve sonrasında virüsün gen haritası çıkarıldı. Daha sonra virüs giderek yayılmaya başladı. Çin’de ölü sayısı 259 olarak söylenen ve 12 binin üzerinde insana virüse maruz kaldığı ile ilgili teşhis konuldu. Çin’in belli başlı yerlerinde karantina bölgeleri oluşturuldu.

Wuhan kenti 23 ocak tarihinde karantina altına alındı. Şehir dışına giden uçuşlar ve trenler kapatıldı. Şehir içinde ise toplu taşıma araçlarının seferleri durduruldu. Karantinadan sonra gıda fiyatları arttı ve virüs sebebiyle oluşan panik giderek arttı. . Hastanelerde personel sıkıntıları ortaya çıktı. İlaç temini gibi lojistik stoklarda tükenmeye başladı. Acil durum hatları kitlendi.

Virüsün küresel bir salgın haline gelinmesinden korkuluyordu. Hatta ilk başlarda Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarında korkulacak bir hususun olmadığını söylese de giderek yaygınlaşan virüs Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni açıklamasıyla net bir tehdidin olduğunu belli etti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Corona virüs (2019-nCoV) salgınıyla ilgili olarak “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan etti.

Corona Virüsünün (2019-nCoV) Nasıl Bulaşır?

Wuhan eyaletinde başlayan ve bir hayvan pazarındaki hayvanlardan insanlara bulaştığı düşünülen virüs için şu anda insandan insana hava yolu ile de bulaşabildiği kanıtlandı. Hatta virüsün kulak ve göz ile de insandan insana geçebildiği söylentiler arasındadır. Hatta yüz maskelerinin hiçbir koruma sağlamadığını söylentiler arasındadır.

Corona Virüsünün (2019-nCoV) Aşısı Var mı?

Şuan için virüs için bir aşı bulunmuş değildir. Gen haritasının çıkarılması virüs hakkında bilim insanlarının incelemeleri ve araştırmaları hala sürmektedir. Çin hükümetinin en kısa sürede aşının bulunmasına dair çalışmaların yapıldığına dair açıklamalar gelsede aşı için yakın bir tarih söylenmiyor. Daha önce aynı familyaya ait SARScoV ve MERScoV virüslerinin aşısı 1 yıl içinde üretilmişti.

Virüsten Etkilenen Yaş Aralığı

Resmi kaynaklardan edinilen bilgilere göre virüsten etkilenen ve ölüm olarak sonuçlanan vakaların çoğunluğu 40 ve üzeri yaşında bulunmaktadır. Bunun temel sebebinin yaş aralığı 40 ve üzeri insanların dirençlerinin daha az olması olarak söylenmektedir.

Bir diğer teori ise kitlesel imha olarak planlanan ve çin laboratuvarlarında üretilen virüsün nüfus artışını engellemek ve kontrol altına almak olması olarak söyleniyor.

Çinin günümüzde nüfusu 1.403.500.365 olarak bilinmektedir.

Corona Virüsünün (2019-nCoV) Hangi Ülkelerde Görüldü

Vietnam Tayland Tayvan Güney Kore
Singapur Nepal Fransa Avustralya
Malezya Japonya Sri Lanka Almanya
Amerika Birleşik Devletleri

Corona Virüsünün (2019-nCoV) Belirtileri nelerdir?

 • İştahsızlık ve kilo kaybı
  Ateş
  Halsizlik ve durgunluk
  Karın bölgesinin şişmesi
  Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
  Solunum sorunları ve nezle
  Denge sorunları
  Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade

 

Eş zamanlı olarak Corona Virüsü (2019-nCoV)’nün yayıldığı ülkeleri görebileceğiniz haritaya ulaşmak için tıklayın

Corona Virüsü (2019-nCoV) ile ilgili Dünya Sağlık Örgütün raporlarına ulaşmak için tıklayın

 

Kaynak 1 2 3 4 5

14+

Orhan Altundağ

Postnot'da yazar, sinema ve kütüphaneler ilgi alanı

View all posts by Orhan Altundağ →
9 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş9