Covid-19 (Koronavirüs’e) Karşı El Hijyeninin Sağlanması

Covid-19 Virüs Bulaşma Yolu ve Hijyenin Sağlanması

Coronavirus’lar (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.

Coronavirus’lar zoonotik olup hayvanlardan bulaşarak insanlarda hastalık yapabilir. Detaylı araştırmalar sonucunda, SARS-CoV’un misk kedilerinden, MERS-CoV’un ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır. Henüz insanlara bulaşmamış olan ancak hayvanlarda saptanan birçok Coronavirus mevcuttur. (Sağlık Bakanlığı :Rapor)

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 yeni virüsle karşı karşıyayız. Çin’in Wuhan eyaletinde başlayan ve salgın olan yeni tür pandemi covid-19 tüm dünyayı etkisi altına aldı. Ülke yönetimleri sıkı tedbirler alarak virüsün yayılma hızını olabildiğince düşük tutmayı hedefliyor.

Bulaşma Yolu

  • Hastalık esas olarak damlacık yoluyla bulaşmaktadır
  • Virüs, hasta bireylerden öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların kontamine ettiği yüzeylerden (eller ile göz, ağız, burun mukozasına temasla) bulaşabilir
  • Asemptomatik kişilerin solunum yolu salgılarında virus tespit edilebilmekte, ancak esas bulaşma hasta bireylerden olmaktadır.

Hijyen ve Önlemler

  • Olabildiğince dış dünya ile teması aza indirmek, sosyal uzaklaşma
  • Günde dört kereyi aşmayacak şekilde dezekfektan kullanımı
  • Ellerin sıklıkla sabun ile yıkanması
  • Tek kullanımlık maske, tek kullanımlık kağıt mendil kullanılması
  • Ortak alanları oluşturan asansör düğmeleri kapı kolları, ortak bilgisayar kullanımları, diğer tüm ortak alanlarda teması oluşturacak tüm somut eşyalardan uzak kalınması

ELLERİMİZİ NASIL YIKARIZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak Sağlık Bakanlığı Rehberler, Dokümanlar

 

 

8+
2 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş2