Değerli Kütüphaneler: Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

Değerli Kütüphaneler: Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Ankara Beştepe’de yer alan kurulma çalışmalarına 2015 yılında başlanan şuan hizmet vermekte olan 125.000 m² alanda 5.500 kişilik oturma kapasitesine sahip bir kütüphanedir. Halk ve araştırma kütüphanesi niteliği taşıyan kütüphane tüm kesime hizmet verebilmektedir.  Kütüphane kuruluş aşamasın öncesi ve sonrasında kullanıcıların tüm olası talepleri değerlendirilerek hizmet politikası geliştirilmiş ve okuyucu hizmetlerinden park alanlarına kadar ayrıntılı olarak düşünülerek planlanmış bir kütüphanedir.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi diğer kütüphanelerden ayıran bir özelliği de ülkemizin en büyük kütüphanesi olmasıdır. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi koleksiyonunda 2.000.000 basılı kitap, 12.500 adet basılı dergi ve dergilere ait 2 milyona yakın sayı da mevcuttur. Bunların yanı sıra birçok okuma salonunun yanı sıra çocuk okuma salonlarına da sahiptir.  Kütüphane içerisinde özellikli birçok okuma salonu ve alanlar da bulunmaktadır. Bunlar;

  • Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi
  • Gençlik Kütüphanesi
  • Araştırma Kütüphanesi
  • Nadir Eserler Kütüphanesi
  • Ses ve Görüntü Kütüphanesi
  • Cihannuma Salonu
  • Süreli Yayınlar Salonu
  • Okuma Salonları
  • Özel Koleksiyon Alanları

Kütüphanenin aynı zamanda erişim sağlanan 56 adet veri tabanında 550.000 e-kitap, 6.500.000 e-tez, 60.000 e-dergi, makaleler ve rapor gibi içeriklerde bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi yakın bir zamanda dijital ortama taşıyacağı bir milyona kitabı da çevrimiçi kullanıma açmak için çalışmalar yapıyor. İşbirlikleri ile birçok sesli kitap projesiyle de kullanıma açılacak sesli kitaplar yer alıyor.

Kütüphane; ülkemizde ilk defa uygulanan bütünleşmiş kitap taşıma sistemi, teknolojik altyapısı, bilgisayarları, dokunmatik ekranları ve internet bağlantısı ile bilgiye erişimi sınırsız bir şekilde sağlamaktadır. 7/24 sağlanan Kütüphane hizmetlerinden okuyucuların faydalanabilmesi için kütüphane üyeliği gerekmektedir.

Kütüphaneye üyelik ve üyelik yenileme işlemleri (1 yıl süre için), e-Devlet üzerinden ya da Kütüphane danışma masaları veya bankolarından şahsen başvuru ile yapılmaktadır.

 

 

 

6+
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş