E-Devlet Üzerinden Kütüphane Üyeliği ve Erişimi

E-Devlet Üzerinden Kütüphane Üyeliği ve Erişimi

Giderek küreselleşen ve dijital ortamın yaygınlaştığı günümüzde, devletler de bu dijital çağda hizmet anlayışlarını iyileştirmeye çalışmaktadır. Bunlardan en yaygın olarak kullanılan, bilgi ve hizmet alınabilecek e-devlet sistemleridir. Ülkemizde de e-devlet olarak bilinen platformdan bilgi edinme ve e-hizmet almaktayız.

Ülkemizde neredeyse her türlü bilgi akışının sağlandığı e-devlet portalına halk kütüphaneleri ile ilgili bir hizmet bulunmaktadır. Geçtiğimiz aylarda gelen bu hizmet ile bilindiği üzere artık e-devlet üzerinden halk kütüphanelerine üye olunabiliyor, üyelik için bir e-devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır.

Şifreniz ile e-devlet’e giriş yaptıktan sonra kolayca halk kütüphanesi üyeliği oluşturabiliyorsunuz. Daha önce halk kütüphanelerine üye olmak için bizzat kuruma gitmeniz gerekirken artık yalnızca e-devlet üzerinden birkaç bilgi formunu doldurarak üye olabilirsiniz.

                E-devlet üzerinden oluşturduğunuz üyeliğiniz ile erişebileceğiniz hizmetler şöyledir;

  • Halk kütüphanelerinin iletişim bilgilerini görüntüleme, hangi kütüphane nerede bulunur telefon numaraları gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.
  • Halk kütüphanelerinde katalog tarama yapabilme, katalog tarama hizmeti basılı yayınlardan basılı süreli yayınlara kadar hangi materyallerin hangi kütüphanede mevcut olduğu, kütüphanenin mevcut koleksiyon kapasitesini ve bilgisini görebilirsiniz
  • Ödünç alınan iade edilen materyalleri sorgulayabilme,
  • Binlerce e-kitap ve dokümanı görüntüleyebilme, en iyi hizmet olarak bile tanımlayabileceğimiz bu seçenek ile e-devlet üzerinden binlerce e-kitap görüntüleyebilirsiniz, bir nevi bütünleşik veritabanı hizmeti sunabilmektedir
  • Bağlı halk kütüphanesini güncelleme,
  • Halk kütüphanelerine e-üyelik açma ve bilgileri güncelleme,

Aynı zamanda e-devlet üzerinden milli kütüphane üyeliği başvurusu da yapabilirsiniz.

5+

Orhan Altundağ

Postnot'da yazar, sinema ve kütüphaneler ilgi alanı

View all posts by Orhan Altundağ →
3 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş3