Eski Laptopunuzu Hızlandırabilmeniz İçin 4 Temel Yöntem

Eski Laptopunuzu Hızlandırabilmeniz İçin 4 Temel Yöntem

Sahip olduğunuz eski laptoplarınızı kullanılabilir düzeye getirmek hiç de göründüğü kadar zor değil. Günümüz teknolojileri belirli bir ivme ile giderek gelişmekte ve düzenli olarak yenilikleri de beraberinde getirmekte bu ne kadar teknolojik bir iyileştirme olsa da maliyet olarak bizleri oldukça zorlamaktadır. Her yıl bilgisayar değiştirmek şuan için oldukça uzak bir durum olsa da bilgisayarlarımızı hızlandırmak ve kullanılabilir düzeye getirmek için belirli uygulamaları gerçekleştirmek o kadar uzak değil.

  1. Temizlik

Laptoplar üretim standartlarından dolayı hava alacak şekilde tasarlanmaktadır. Hava alacağı boşluk ile fanların çıkışları ise laptopların hepsinde bitişiktir. Bu sebeple laptopların fanlarının tozlanması ise kaçınılmazdır. Fanların tozdan çalışamaması ise bilgisayarın işlemci, GPu gibi donanımların doğru soğutulmaması anlamına gelmektedir. Buda işlemcinin ve GPu ısınması ve haliyle bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olur. Bilgisayarınızı hızlandırabilmek için ilk yapmanız gereken bilgisayarınızı temizlemek.

Bunun için öncelikle laptopunuzun kasasını ve alt kasanı nasıl açılacağını bilmeniz gerekmektedir. Bunu laptopunuzun modelini öğrenerek (silinmediyse bilgisayarının alt kapağında yer alır) kısa bir Google search’i ile bulabilirsiniz. Bu işlem ile laptopunuzun fanını ve diğer bölgelerini temizleyebilmeniz mümkündür. Laptopunuzu açarken statik elektrik birikmemesi için dikkatli olmalı ve temizliği ıslak mendil, saç kurutma makinesi gibi sıcak hava ile yapmamalısınız.

 

  1. Donanım – Ram Takviyesi

Eski laptopların günümüz laptoplarına göre en belirgin fonksiyonlarından biriside daha az Ram’e sahip olmalarıdır. Günümüzde ki birçok uygulama artık daha fazla ram kapasitesinde çalışabilmektedir. Ram bilgisayarınızda multi işlemler yapabilmek için gerekli olan ve bilgisayarın daha stabil çalışmasını sağlayan donanım parçasıdır. Ram takviyesi yapmanız da bilgisayarınızı hızlandırabilir. Ram takviyesi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey bilgisayarınız kaç GB Ram, Kaç mhz ve hangi bellek türünü (DDR2-DDR3) kullanabileceğinizi öğrenmektir. Eğer bilgisayarınız desteklemediği bir Ram kullanırsanız bilgisayarınız açılmayabilir ya da hata verebilir. Bu sebeple destelenen Ram’i tamamıyla öğrenmelisiniz. Bir diğer noktada bilgisayarınız kullanılan eski Ram’a takviye yaparken iki Ramin frekans hızlarının da aynı olmasına dikkat etmelisiniz.

  1. İşletim Sistemi Temizliği

Bilgisayarınızı hızlandırmak için etkili bir yöntemde işletim sisteminizde yer alan gereksiz uygulamaları, dosyaları ve eklentileri silmektir. Zaman geçtikçe kullanılmayan uygulamalar açılış hızlarından bilgisayarın CPU, GPu donanımlarına kadar etki eden bir güç tüketimi kullanabilmektedir. Bu da bilgisayarınızın gereksiz yere yorulması anlamına gelir. Kullanmadığınız gereksiz uygulamaları bilgisayarınızdan kaldırırsanız. Bilgisayarınızın da hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer çok uzun süre kullandığınız işletim sistemine sürekli güncellemeler ile devam ettiyseniz. Bu da bilgisayarınızı yavaşlatan sebepler arasında yer almaktadır. Bilgisayarınızın işletim sistemini fabrika ayarlarına döndürmeye ya da sıfırdan işletim sistemini yüklemeye çalışırsanız bilgisayarınız da görünür şekilde hızlanacaktır.

  1. SSD ye geçin

Laptopların eski donanım birimi olarak klasik HDD ler kullanılmaktaydı. HDD’ler mekanik aksama sahip belirli dönüş hızına sahip depolama aygıtlarıdır. HDD’ler yazma ve okuma hızlarının mekanik aksamda gerçekleştirdiği için bilgisayarınızı açılış hızından, kullanımına kadar bir sürü etkeni sürdüren donanımın parçasıdır.  Günümüz teknolojisi SSD HDD’ye göre daha hızlı olmakla beraber mekanik bir aksam içermemektedir. Bu sebeple de okuma hızları oldukça yüksektir. Eğer eski laptopunuzda makul bir SSD kullanabilirseniz Bilgisayarınız oldukça hızlanacaktır. SSD’ye geçiş işletim sisteminizin de gitmesi demektir. Aynı zamanda HDD’nizde yer alan işletim sistemini SSD’ye klonlamanız da mümkündür. Bu uygulamaları da kontrol ederek hızlı bir şekilde SSD’ye geçebilirsiniz. SDD ye geçiş ile bilgisayarını 2 kat hız kazanabilmektedir.

 

7+
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş