Geç Tanımanın Hüznüyle Arkadaş Zekâi Özger

Geç Tanımanın Hüznüyle Arkadaş Zekâi Özger

Göğü kucaklayıp getirdim sana,

Kokla,

Açılırsın

Arkadaş Zekâi Özger

Selanik göçmeni yoksul bir ailedendir. Babasının adı Ali, annesinin adı Fahriye’dir. Bursa Altınparmak ilkokulu, Bursa Osman Gazi ortaokulu ve Bursa Atatürk Lisesi’nde okudu. Ankara Üniversitesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu Radyo-Televizyon Bölümü’nü bitirdi. TRT Ankara Televizyonu’nda kurgucu olarak çalıştı. (Sakalsız Bir oğlanın tradgeyası, Ve Yayınları)

Hepimiz şiirlerinden biliriz Arkadaş’ı öyle güzeldir ki şiirleri bağzıları şarkı bile olmuştur. Yayınlanan ilk şiiri “Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası”’dır. Şiiri 1967 yılında Soyut dergisinin 28. Sayısında yayımlanmıştır.

28 Nisan 1973 yılının akşamı TRT programını seyretmek için evden çıkmış, geç bir vakitte eve dönerken dar bir sokağın merdivenlerinde düştüğü söylenmiş, ertesi sabah Numune hastanesine kaldırılmıştır. 5 Mayıs 1973 tarihinde aynı hastanede 25 yaşında aramızdan ayrılmıştır. Ölüm nedeni beyin kanamasıdır. Arkadaşları SBF yurduna yapılan polis baskınında maruz kaldığı işkenceye varana kadar dayak ve ağır darbelerden olduğunu söylemişlerdir.

Arkadaş’ı tanıdığımda üniversite yıllarındaydım, kütüphanede Ve Yayınlarından çıkmış bir kitabı hararetle okuyan arkadaşım aaa sen bu yazarı tanıyor musun demişti. Birkaç şiirini okudum. Geç tanıdım dedim.

Sonra hiç unutamadığım şu dizeler geldi gözümün önüne,

Göğü kucaklayıp getirdim sana

Kokla,

Açılırsın.

Yönetmen koltuğunda Ulaş Tosun’un olduğu tam da ismine yakışır bir belgesel “Gecikmiş bir tanışma için Merhaba Canım Arkadaş Z. Özger” Belgeseli çekiliyormuş hatta bitmesine de çok az kalmış. Duyunca çok sevindim, sevindik.

2020’in mayıs ayına yetişmesi planlanıyor, festivallerde de yerini alacak.

Bekliyoruz, geç tanımanın hüznüyle,

Arkadaş’a selam olsun.

11+

Orhan Altundağ

Postnot'da yazar, sinema ve kütüphaneler ilgi alanı

View all posts by Orhan Altundağ →
2 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş2