Gökyüzünün Sunduğu Büyüleyici Bir Görsel Şölen : Kuzey Işıkları

Sizin için bu yazımızda, Kuzey ışıkları hangi ülkelerde izlenir? Ne zaman gidilmesi gerekir? bunları derledik. Tüm soruların cevabı yazının devamında..

Kış tatili denilince ilk akla gelendir Kuzey ışıkları. Yapılacaklar listesinde kesinlikle yerini alması gereken bir seyahattir. Sanki bir rüyanın içindeymişsiniz hissi yaratıyor. Fotoğrafları bile bu kadar muhteşem, bu kadar büyüleyici iken, deneyimlemek kim bilir ne denli unutulmaz bir etki bırakacaktır.

Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır. Kuzey enlemlerde bu etki Aurora Borealis ya da Kuzey ışıkları olarak adlandırılır. Kutuplarda görüldüğü için Kutup aurorası ya da kutup ışıkları da denir.  Adını Şafak Tanrıçası Aura Borealis’den alır. En iyi gece ve Aralık-Mart ayları arasında gözlemlenebilir. Gidemeyenler ve gitmeden önce bu deneyimi az da olsa yaşamak isteyenler için 4K görüntü kalitesine sahip videoyu da aşağıda paylaşıyorum 🙂

 

Finlandiya

Rovaniemi, Saariselkä, Luosto, Nellim, Nuorgam, Utsjoki, Inari, Ivalo, Kakslauttanen bölgelerinde kuzey ışıklarını gözlemleyebilirsiniz.  Kuzey ışıklarını sıcacık cam iglo otellerde konaklayarak bekleyebilirsiniz.

Danimarka

Grönland,Faroe Adaları, Ilulissat, Nuuk, Ammassalik, Isortoq, Kangerlussuaq, Kulusuk, Kuummiut, Sermiligaaq, Tasiilaq, Tiniteqilaaq bölgelerinde kuzey ışıklarını gözlemleyebilmeniz mümkün.

İsveç

Kiruna, Jokkmokk, Porjus, Tarendö, Abisko, Björkliden, Jukkasjärvi, Lulea, Tornedalen bölgelerinde kuzey ışıklarını gözlemleyebilmeniz mümkün.

Norveç

Tromso,Svalbard, Lotofen Islands,Senja,Altai North Cape, Hammerfest bölgelerinde kuzey ışıklarını gözlemleyebilmeniz mümkün. Oslo ve Tromso üzerinden ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

İzlanda

Türkiye’den değişik havayollarıyla İzlanada’ya aktarmalı uçak bileti bulmanız mümkün. Reykjavik, Thingvellir Milli Parkı, Hvolsvöllur, Skógafoss, DC Plane Wreck, Jökulsárlón, Stokksnes, Kirkjufell, Hvitserkur bölgelerinde kuzey ışıklarını gözlemleyebilmeniz mümkün. İzlanda’ya kadar gitmişken Game of Thrones’ın çekildiği Blue Lagoon’a da uğramayı ihmal etmeyin.

Kanada

Yellowknife,Calgary, Muncho Gölü İl Parkı, Whitehorse, Yukon, Manitoba, Alberta,Tuktoyaktuk, Iqaluit, Kuujjuaq, Banff, Torngat Dağları Milli Parkı, Churchill, Savaş Limanı ,Kuzey Saskatchewan, Dawson City, Jasper Ulusal Parkı,Nunavik, Fort McMurray bölgelerinde kuzey ışıklarını gözlemleyebilmeniz mümkün.

İskoçya

Shetland, Orkney ve Caithness, Skye Adası, Lewis ve Harris, Aberdeenshire ve Moray Sahili, Coll Isle of, Edinburgh ve Fife Sahili, Lochinver, Cairngorms National Park, Galloway Forest Park bölgelerinde kuzey ışıklarını gözlemleyebilmeniz mümkün.

Rusya

Farklı renklerde auroraları deneyimleyebilirsiniz. Murmansk,Kirovsk,Arkhangelsk,Petrozavodsk,Naryan-Mar,Vorkuta,Yakutsk  bölgelerinde kuzey ışıklarını izleyebilmeniz mümkün.

11+
15 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş15