Kahvaltı Kültürü: Fransızlar Kahvaltıda Ne Yiyor?

Fransızlar genellikle kahvaltılarını hafif geçiştirip öğle ve akşam yemeğine ağırlık vermeyi tercih ediyorlar. Öğle öğününe kadar enerji sağlayacak besinler tüketmeyi hedefleyen, güne başlarken hızlıca tüketip işe koyulacakları bir öğün olarak düşünüyorlar. Açıkçası bizlerin de çoğu zaman sabah işe yetişmeye çalışırken yaptığımız ya da gördüğümüz açma, simit atıştırdığımız hallerimize benzetebiliriz.

İçeriği genel olarak şekerli yiyecekler ve kahve barındırıyor diyebiliriz. Hamur işi, tost, kruvasan, ekmek, tereyağı, reçel, croissant, painau chocolat, krep, pankek yanında da kahve ya da sıcak kakao tüketiyorlar.

Fazlaca peynir çeşidine sahip olan Fransız mutfağı düşünülenin aksine, kahvaltı öğününün içinde peynir barındırmıyor. Türk mutfağındaki gibi kalabalık yapılan kahvaltılardan ziyade yalnız ve sessiz bir ortamda yapılan kahvaltı tercih ediliyor. Fransız mutfağına ait kahvaltılık çeşitleri ülkemizde son yıllarda tüketilmeye başlandı. Gelin birlikte bir kaç Fransız kahvaltı çeşidine göz atalım..

Kruvasan (croissant)

Ülkemizde de tüketimi yaygınlaşmaya başlayan kruvasan, Fransız mutfağı kahvaltısında olmazsa olmazlardan. Aslında Avusturya kökenli bir yemektir, Türkiye’deki ay çöreğine benzetilebilir. Genel olarak kahveye batırılarak tüketmeyi tercih ediyor Fransızlar. Fazlaca  yağ içerir, içinin kat kat görünümü de böyle sağlanır. Hamuru kat kat açılıp her kat arasına tereyağı sürülerek oluşturulan hamurun mayalandırılması sonrası pişirilmesi  ile yapılır.

Painau chocolat

Kruvasanın içinde çikolata olanı gibi düşünebiliriz. Kruvasanın aksine ay şekilde değildir. Fransızca’da çikolatalı ekmek anlamına gelir.
French Toast

Yumurta, krema, süt ile yapılmış karışıma ekmekler batırıldıktan sonra tereyağında kızartılıp üzerine bal, akçaağaç şurubu, pudra şekeri gibi tatlandırıcılar dökülerek yapılan, tatlı bir kahvaltılık. Muskat, tarçın gibi baharatlarla tadlandırılıyor. Yanında yaban mersini, ahududu, çilek gibi meyvelerle servis edilebiliyor.

Tartine

Kaynaklar:
9+
3 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş3