Kutup Keşfi Yolunda: Kaptan Scott ve Ekibi

 

 

 

1 Kasım 1911’de kaptan Scott 5 kişilik ekibi ile yola çıktıklarında, Güney Kutbu’na ulaşan ilk kişi olmayı hedefliyorlardı. 17 Ocak 1912’de Güney Kutbu’na ulaştıklarında ise Norveç bayrağını gördüler Norveçli Roald Amundsen, Scott ve ekibinden 5 hafta önce Güney Kutbu’na ulaşmışlardı. Dönüş yolunda ise bu 5 kişinin yaşamları bu yolculukla birlikte son bulacaktı.

 

Bu öykünün baş rolünde ekibin kaptanı olan Robert Falcon Scott var. Bu sebeptendir ki öncelikle kaptan Scott’u tanımalıyız. Robert Falcon Scott 6 Haziran 1868’de İngiltere’de doğmuş, Kraliyet Donanması deniz subayı ve kaşifi.

 

 

Antartika kıtasında araştırmalar yapmak için bir ekiple birlikte 1901-1904 yılları arasında görevlendirildi. Antartika’ya yaptığı bu keşif başarılı geçtikten sonra 1910–1913 yılları arasında ise Terra Nova Seferi için görevlendirildi. Kaptan Scott ve ekibi yola atları ile birlikte çıktıklarında. Aynı zamanda Güney Kutbu keşfi için Amundsen de kızak köpekleriyle birlikte yola çıkmıştı. Böylece Scott ve Amundsen arasındaki keşif yarışı başlamış oldu.

 

 

Scott ve ekibinin 1 Kasım 1911’de başlayan yolculuğu 77 gün sürdü, 17 Ocak 1912 günü Güney Kutbu’na ulaştılar. Ulaştıklarında ise Norveç bayrağı ve Amundsen’in  yaklaşık 1 ay önce terkettiği çadırını gördüler böylece Amundsen ile başladıkları bu keşif yarışını Scott ve ekibi kaybettiklerini anlamışlardı. İşler planladıkları gibi gitmemişti ve şans onlardan yana değildi. Hava koşulları düşündüklerinden daha çetindi ve istedikleri gibi hızlı ilerleyememişlerdi, yeterli olacağını düşündükleri erzak ve su kaynakları yeterli gelmemişti.

Dönüş yolculuğunda besin yetersizliği ve soğuk yüzünden fazlasıyla bitkin düşmüşlerdi. Hava koşulları sebebiyle daha fazla ilerleyemeyen grup kamp kurup havanın iyileşmesini beklemeye karar verdiler ve burada çok acı bir şekilde donarak can verdiler. Acı olan diğer şey ise çadırlarını daha önce anlaştıkları destek ekibinden sadece 18 km kadar uzaklıkta kurmuş olmalarıydı.

 

 

Scott tüm yolculuğu boyunca günlük tutmuştu, kalemini eline alıp en son cümlelerini yazdığı tarih ise 29 Mart 1912.  Scott ve ekibinin karla kaplanmış çadıra bu tarihten yaklaşık 8 ay sonra ulaşılabildi. Scott ve ekibi Birleşik Krallık’ta ulusal kahraman ilan edildiler. Bu hikayeyi konu alan Herbert Ponting’in yönettiği  “The Great White Silence” adında yaklaşık 2 saatlik bir belgesel de yer alıyor. Güney Kutbu’nda Cambridge Üniversitesi tarafından kurulmuş Scott Kutup Araştırma Enstitüsü adını taşıyan bir araştırma merkezi var. Bir kütüphane ve müzeye de ev sahipliği yapan enstitüde 60 civarında personel çalışıyor.

 

Kaynaklar;
12

 

3+
2 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş2