Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1 Milyon Delphi Lisansına Yönelik Girişimi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1 Milyon Delphi Lisansına Yönelik Değerlendirme

Küresel toplum anlayışının ve bilim teknoloji alanındaki gelişmelerin yegane altyapısını oluşturan yazılım mimarisi günümüz için oldukça önemli bir role sahiptir. Giderek artan bilişim çağı ve bilgi teknolojileri gelişen yazılım altyapısını özelleştiren bir döngüyü içerisinde barındırmaktadır.

Günümüzde birçok küçük ve büyük kapsamlı programlar üretebilmek için çeşitli programlama dilleri kullanılmaktadır. Bu çeşitli dillerde kendi içinde değişim göstermektedir. Bilinen ve en yaygın olarak kullanılan programlama dilleri Python, C, c#, java, Visual Basic olarak karşımıza çıkmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı 1 Milyon Delphi Lisansı Satın Aldı

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı ders müfredatına girecek bir programlama dili olan 1 milyon Delphi lisansı aldığına dair haberler gündem de  oldukça yer aldı.

Delphi nedir

Delphi, Object Pascal’ı temel alan bir olaya dayalı programlama dili ve masaüstü, mobil, web ve konsol yazılımları için tümleşik geliştirme ortamıdır. Delphi, 2008 yılından beri Embarcadero Technologies tarafından geliştirilmektedir. (Wikipedia)

Delphi’nin eğitim müfredatında yerinin olması, yazılımcıların konuya tepkisine yol açtı programlama dilinin çok eski olması sebebiyle mantıklı gelmesine dayalı tepkiler sosyal medyada da gündem oldu.

Aynı şekilde bazı yazılımcılar ise, programlama dillerindeki algoritma ve yazılım anlayışının bir yerden başlayacak olması içinde oldukça iyi bir adım olduğunu düşündü.

Günümüzde en yaygın olarak kullananılan programlama dilleri Python, C, c#, java, Visual Basic olarak bilinmektedir. Eskiden ise MEB’in müfredatında yer alan programlama dilini Visual basic ve C# olarak bilmekteyiz.

Günümüzde Delphi ile program yazan ve aktif şekilde kullanan firma sayısı oldukça azdır. Bunun temel sebebi programlama dilinin oldukça eski ve günümüz programlama dillerinin giderek artan daha kolay anlaşılabilirliği, Delphiyi oldukça geride bıraktı.

Kesin bi şey olarak Delphi’nin günümüz programlama dilleri için oldukça eski olduğunu söyleyebiliriz.

Milli Eğitim Bakanlığının Açıklaması 

Konu sosyal medyada gündem oluşturunca Milli Eğitim Bakanlığı, delphi lisansları için ücret ödenmediğini hibe yoluyla edildiğine dair şöyle bir açıklamayı kamuoyu ile paylaştı;

“Yapılan iş birliği protokolü çerçevesinde söz konusu yazılım geliştirme programı meslek liselerimize hibe yoluyla ücretsiz olarak verilmekte olup ilgili eğitim programı okullarımızın talepleri doğrultusunda öğrencilerimize sunulacaktır. Ayrıca haberlerde oluşturulmak istenilen algının aksine diğer tüm yazılım geliştirme programlarının eğitimleri de talebe bağlı olarak aynı süreçte devam etmektedir. Düzenlenecek eğitimlerle kursiyerlere; yüz tanıma uygulamaları geliştirme, kombi, klima vb. cihazları kontrol etme, veri tabanı yönetimi, Android SDK (yazılım geliştirme kiti) ayarlarını yaparak görsel programlama dilini (Delphi) Android işletim sistemi ile haberleştirme, mobil ara yüz oluşturma, bulut ortamından veri toplama uygulamaları geliştirme, görsel programlama ile PLC kontrol etme gibi alan yeterlilikleri kazandırılacaktır.”

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklama ile ilgili lisanlar ile ilgili olarak ücret ödenmediğini söyleyerek, çıkan haberleri yalanladı.

Günümüzde ücretsiz de olsa Delphi’nin müfredatta yer alması, güncel programlama dillerinin genç nesil tarafından takip edilememsi anlamına gelebilmektedir. Bunun için yeni nesil için yeni nesil programlama dillerinin öğretimesi ve müfredata alınabilmesi için çabaların olması ülkenin bilişim çağındaki gelişmeleri yakından takip edebilmesi için oldukça mühim bir meseledir.

Aşağıda yer alan video içeriği ile 1965-2019 yılları arasındaki programlama dillerinin popülerliğini hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Programlama Dillerindeki Tarihsel Değişim

Kaynak 1 2 3

15+

Orhan Altundağ

Postnot'da yazar, sinema ve kütüphaneler ilgi alanı

View all posts by Orhan Altundağ →
1 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş1