Mimari Açıdan Kütüphaneler: Seattle Halk Kütüphanesi

Mimari Açıdan Kütüphaneler: Seattle Halk Kütüphanesi

Günümüz bilgi çağı demişken gerek kütüphanelerin gerekse kütüphane mimarilerinin de giderek gelişime uğradığı bir dönemdeyiz. Kütüphaneleri mimari değişikleri modern mimari yapıları kütüphane kullanıcılarının kütüphaneleri içselleştirmesi ve modern mimarileri yakından tanımasına olanak sağlıyor.

Mimarların oldukça büyük emeklerine karşın kütüphanelerde bu faaliyetlerden yararlanmaya çok uzunca bir dönem önce başladı. Kütüphaneleri mimari açıdan değerlendirmelerini de sıkça postnot’ta yapmaya çalışıyoruz. Bu içerikle de Mimari açıdan oldukça güzel olan Seattle Halk Kütüphanesini sizlerle paylaşmak istedik.

Seattle Halk Kütüphanesi Washington eyaletinin Seattle şehrinin merkezinde yer alan 11 katlı ve 56 metre yüksekliğin cam ve çelikten inşa edilmiş bir mimari yapıya sahiptir. Hollandalı mimar Remment Lucas Koolhass tarafından tasarlanan kütüphane binası 23 Mayıs 2004 yıllında kullanıma açıldı. 1980 sonlarında ortaya çıkan dekonstrüktivizm Postmodern akımı stilindeki yapı 30.000 metrekarelik bir alana sahiptir.

Seattle’nın en büyük şehir kütüphanesi olan Halk Kütüphanesi 1.500.000’a yakın basılı kaynağa ve 400’den fazla halka açık erişim bilgisayara sahiptir. Hatta açıldığı yıl 2 milyon kişi kütüphaneyi ziyaret etmiştir. Kütüphane binası çeşitli kullanıcı fonksiyonlarına bağlı olarak ayrı bölümlere ayrılıyor.

Seattle Halk Kütüphanesi kitaba adanmış bir kurum olarak kütüphaneyi yeniden tanımlayan ve tüm güçlü formlarıyla güncel teknolojik olanakları da kullanıcılarıyla buluşturabiliyor.  Bilginin herhangi bir yere erişilebildiği bir çağda, tüm medyanın eşzamanlılığı ve daha da önemlisi, kütüphanenin yaşamsal olmasını sağlayacak içeriklerinin küratörlüğüdür.

Giderek artan çağdaş mimari yapılar ya da modern mimari yapılar kütüphane binalarının da şekillenmesinde çok önemli bir rol oynuyor.

 

Kaynak 1 2

5+
2 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş2