New York Şehri Metrolarda Ve Otobüslerde Koronavirüsü Öldürmek İçin Güçlü Ultraviyole Işık Kullanacak

New York Şehri Metrolarda Ve Otobüslerde Koronavirüsü Öldürmek İçin Güçlü Ultraviyole Işık Kullanacak

Koronavirüsün en çok yayıldığı toplu kullanım alanlarından birisi ulaşım olarak biliniyor. Bu sebeple New York Ulaşım Komisyonu’da metro ve otobüslerde koronavirüsü önlemek için çalışmalara başladı. New York şehrinde metro ve otobüslerde güçlendirilmiş santizasyonun bir parçası olarak ultraviyole ışığı kullanmaya başlayacak. Bu çalışma ultraviyole ışığın geçiş sistemindeki hastalıkları öldürmek için kullanılabileceğini teorize eden Columbia Üniversitesi ile ortak bir çalışmanın parçasını oluşturuyor.

11 Mayıs’tan itibaren Ultraviyole lambalar düzenli olarak sık kullanılacak yerlere yerleştirilecek.  Lambalar Ultraviyole ışığı belli bir süzgeçten geçirerek insanları rahatsız etmeyecek ve virüsleri yok edeceği düşünüldüğü bir şekilde programlandı.

Bilindiği üzere ultraviyole ışınları insanlarda ve viral partiküllerde organik materyali öldürmede etkilidir. Ancak yeni koronavirüsün yok edilmesinde etkili olup olmayacağı tam olarak bilinmiyor. Genel olarak ultraviyole ışınlar lambalar laboratuvar ekipmanları, otobüs ve uçak gibi mekanları sterilize etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha genişletilmiş bir yapısı metro ve otobüslerde ve ulaşım istasyonunu oluşturan alanlarda kullanılmaya başlanacak.

Geçen hafta, New York Valisi Andrew Cuomo ve New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, 6 Mayıs’tan başlayarak kapsamlı dezenfeksiyon için her akşam 01:00 ile 05:00 arasında metro hizmetini durdurmanın olağanüstü durumunu da açıkladılar. Salgını başlangıcından bu yana metro kullanımında New York’ta %90 oranında düşüş yaşanmıştı.

Yetkililer, ulaşımın büyük ağını oluşturan New York şehrinde yeni başlanacak uygulamanın başlangıcından itibaren takip eden sürede faydalı etkilerini göreceğini düşünüyor.

Kaynak 1

9+
1 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş1