Proje Riese : Polonya’daki Gizli Nazi Tünelleri

 

Wroclaw’ın 80 kilometre güneyinde Polonya’nın en eski dağlarından olan Baykuş Dağlarının altında Naziler tarafından inşa edilen devasa bir yeraltı kompleksi ve tünel sitemi yer alıyor. Bu tünellerin kesin amacı bilinmemekle beraber, tam olarak uzunluğu da bilinmiyor. Ve bu tüneller tamamlanamadan naziler bölgeden ayrılmıştır.

Dokuz kilometreden fazla tünel kazan Naziler ancak gelen Kızıl Ordu tarafından bölgeden sürülmeden önce sadece küçük bir bölüm çelik ve betonla takviye ediliyor.  Naziler gelen Kızıl Ordu tarafından bölgeden sürülmeden önce dokuz kilometreden fazla tünel kazılmış Bazıları tünellerin Führer’in merkezi olarak hizmet etmesi gerektiğini söylerken bağzıları bunun bir yeraltı silah fabrikası olarak kullanılmasının amaçlandığını düşünüyor.

Tünellerin inşası 1943’te Nazi Almanyası üzerindeki Müttefik bombardımanının artmasına tepki olarak başladı. Alman kaynakları, Adolf Hitler’in Führer Karargahından biriyle 35 kilometrekareden daha fazlasını kapsayan büyük bir yeraltı sığınağına ihtiyaç olduğunu kapsayan bir proje ile başladığını öne sürüyor. Ayrıca, ordunun önde gelen üyeleri için ise bir sığınak olarak ve bazı sanayi tesisleri için güvenli bir yer olarak kullanılması içinde planlandığı belirtiliyor.

Baykuş Dağları, yeraltı tünelleri için Müttefik Hava saldırılarına karşı ekstra koruma sağlayacak sert kayalardan oluştuğu için tercih edildi. Aynı zamanda bu kayalar kazma işini de yavaşlatıyor. Sovyetler Birliği ve Polonya’daki kamplardan binlerce köle zorunlu olarak tünelin inşa edilmesinde çalıştırılıyor.

Buradaki çalışan köleler korkunç koşullarda çalışıyor, bitkin kalıyor çoğu da açlıktan ve yorgunluktan ölüyordu.Hastalık, yetersiz beslenme, tehlikeli yeraltı işleri ve mahkûmların Alman Muhafızları tarafından tedavisi nedeniyle ölüm oranı da çok yüksekti. Bu projede yaklaşık 5.000 köle işçisi öldü.

Bugün itibariyle, Riese projesini oluşturan yedi sığınak ve tünel sistemi Baykuş Dağlarında yer almaktadır. Bunların hepsi, diğer yeraltı Führer karargahının düzenine karşılık gelen benzer bir tasarımdır. Bu yerlerin üçü özel sahipler tarafından işletilmektedir ve turistler tarafından ziyaret edilebilir. Sadece tünellere girdiğinde, bu gerçekçi olmayan tünellerin gerçek kapsamı anlaşılıyor. Gerçekte “Riese”,  “Dev” büyük anlamına gelmektedir.

Kaynak 1

14+

Orhan Altundağ

Postnot'da yazar, sinema ve kütüphaneler ilgi alanı

View all posts by Orhan Altundağ →
7 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş7