Telmun Uygarlığına Ait Tarihi Mezar Tepeleri

Bahreyn’de en az bir mezar tepesine denk gelmeden çok uzun süre dolaşamazsınız. Ufak koni şeklinde gözüken tepeler genellikle de gruplar halinde karşımıza çıkar bazen yüzlercesini bile bir arada görmeniz de mümkündür.

Mezar tepecikleri, milattan önce 3000 bin yıl önce yaşamış Samiler yani Ortadoğu’da yaşamış etnik grup olan Dilmunlar ya da Termunlar’a kadar dayanmaktadır. Tarihi kanıtlar, Termun Uygarlığı’nın Basra Körfezinde, Mezopotamya ve İndus Vadisi Uygarlığı arasında önemli bir ticaret merkezi konumda olduğunu göstermektedir.

Bahreyn’in ana adasının kuzey yarısı bu mezar tepelerinin çoğunluğu içermektedir. Bu nekropol bir zamanlar birkaç kilometrekare genişliğinde toprakları kaplar ve antik dünyanın en büyük mezarlıklarından idi.  Arkeologlar, Bahreyn’de 350.000 mezar tepeciği olabileceğini tahmin ediyorlar.

Her ne kadar tepecik olarak adlandırılsalar da bu mezarlar, silindirik alçak kulelerdir. Kraliyet tepeleri, ziggurat benzeri bir şekil oluşturan iki katlı mezar kuleleri olarak inşa edilmiş ve diğer mezar tepelerine göre daha büyüktür. Ve ayrıntılı mezar odaları da yer almaktadır. Ayrıca, tepeciklerin şekli, üslubu ve büyüklüğü bölgeden bölgeye değişmektedir.

Tüm bu varyasyonlar ve tahminler için sağlam bir zaman çizelgesi oluşturmak zor olsa da, genel fikir birliği, tepeciklerin Erken Telmun Dönemi’nde 450 yıl boyunca, yaklaşık MÖ 2200 ve 1750 yılları arasında inşa edilmiş olacağı yönündedir. M.Ö 2000 yılları civarında inşa edilen mezar tepecikleri geniş nekropolde ve çeşitli mezarlarda yansıyan gelişen erken Telmun uygarlığına tanıklık etmektedir. Hepsinin en büyüğü olan Kraliyet höyükleri de ekonominin önemli olduğu periyotlarda inşa edilmiştir.

Kaynak 1

8+
8 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş8