Wikipedia ‘ da üç yılda neler oldu ?

Wikipedia ‘ da üç yılda neler oldu

Vikipedi kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi olarak kendini tanımlamaktadır. MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmaktadır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır.

Vikipedi ülkemizde erişilememesi çevrimiçi tüm dillerinin Türkiye’den engellenmesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından, anayasanın 5651 sayılı kanunun verdiği yetkiye dayanarak 29 Nisan 2017 tarihinde aldığı idari tedbir kararı sonucu meydana gelmişti.

Vikipedi, ülkemizde erişime kapandıktan sonra bir nevi dns vb Proxy ayarlamaları yaparak giren kullanıcılar bulunmaktaydı. Hatta vikipedi ziyaretçi sayıları beklenenin üstüne çıktığı gözlemlenince Vikipedi Türkiye’yi özledik hasthag’iyle bir kampanya bile başlatmıştı. Hatta 0.wikipedia.org uzantısıyla da makalelere erişmem mümkündü

Geçtiğimiz süre zarfında Vikipedi’de de değişen ve gelişen arayüz ve uygulamalar oldu tabi, bunlar;

Önizleme veya özet

Vikipedi artık makaleler hakkında bir özet kısmı sunuyor ve makalenin genel konusu hakkında kullanıcıya özet bir bilgi sunabiliyor.

Dark Mod

Karanlık görünüm modundan nasibini alan uygulamalar kategorisine vikipedi de katıldı, artık vikipedi de kullanıcıları için siyah temalı görüntü sunuyor

Vikipedi neden kapalıydı?

“Türkiye’yi terör örgütleriyle aynı zeminde gösteren ifadelerin bulunması” engele gerekçe olarak gösterildi. 2 Mayıs’ta verilen itiraz dilekçeleri sonucunda İngilizce Vikipedi’de yer alan “Turkish occupation of northern Syria” (Türkçe: Kuzey Suriye’de Türk İşgali), “Foreign involvement in the Syrian Civil War” (Türkçe: Suriye İç Savaşı’na yabancı müdahalesi) ve “State-sponsored terrorism” (Türkçe: Devlet destekli terörizm) maddelerinde Türkiye’ye ayrılan bölümlerin erişim engeline neden olduğu öğrenildi. 5 Mayıs’ta Vikipedi’nin bağlı bulunduğu Wikimedia Vakfı, idari tedbir kararı alan Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak kararın kaldırılmasını istedi, fakat itiraz reddedildi.

1+
2 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş2