110 Yaşındaki Ağacı Mahalle Kitaplığı Haline Getiren Muazzam Kütüphaneci

110 Yaşındaki Ağacı Mahalle Kitaplığı Haline Getiren Muazzam Kütüphaneci

110 Yaşındaki Ağacı Mahalle Kitaplığı Haline Getiren Muazzam Kütüphaneci: Bir Little Free Library projesi

Bilgi çağının nimetleri arasında sayılan bir tıklama ile tüm küresel ortamda bilgi edinebildiğimiz dünya olduk. Bu neden ile kitaplara eskisi kadar önem verilmediği de bir gerçek haline geldi. Ama küçük de olsa kitapların hala en önemli bilgi taşıyıcıları olduğunun birileri farkında.

Toplum için okuma hevesi bir nevi eleştirel düşünme ve empati kavramlarının yanı sıra bir çok alanda bireyin kendini geliştirilmesi, tanımlamasını ve topluma sağlanmasını sağlamaktadır.

Bu amaçla, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan “Little Free Library” dünyanın dört bir tarafında şehirlerde kitap paylaşımını gelenekselleştiren çalışmalar yapmaktadır. Kitap sevgisini ve okuma alışkanlıklarını geliştiren bir toplum yaratma düşüncesine sahip Little Free Library düşüncelerini yaptığı çalışmalar ile gösteriyor. Şimdiye kadar bu küçük kütüphaneler 88 ülkede 75.000 den fazla sayıya ulaşmış bile.

Bir kütüphaneci, sanatçı ve eski kitapçı olan Sharalee Armitage Howard, 110 yıllık bir pamuk ağacının gövdesini kazılıp küçük bir kütüphane kurulmasını sağladı. Pamuk ağacının normal şartlarda ömrü sadece 40-50 yıl olduğunu söylen Howard, Pamuk ağacının bu küçük kütüphaneyle daha fazla yaşadığını ve faydalı hale geldiğini söylüyor.

Bu içeriğin çoğunluğu çeviridir.
Kaynak habere ulaşmak için source kısmına tıklayınız
Source

3+

Orhan Altundağ

Postnot'da yazar, sinema ve kütüphaneler ilgi alanı

View all posts by Orhan Altundağ →
2 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş2