Ahmet Yesevi Üniversitesi, Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü’nü Hizmete Sundu

Ahmet Yesevi Üniversitesi, Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü’nü Hizmete Sundu

Ahmet Yesevi Üniversitesi, Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü’nü hizmete sundu. Tamamlanan projede, 14 binden fazla madde ve 62 bin eserden oluşan yaklaşık 5 milyon kelimelik bir veri tabanı oluşturuldu.

Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü Projesi (TEİS), kapsamında başlangıçtan 21. Yüzyıla (1985 doğumlu) kadarki Türk Edebiyatına ait şair ve yazarları içerin sözlük yayınlandı. Proje Selçuklularla başlayıp Osmanlılarla devam eden ve günümüze ulaşan edebi birikimi toplumla buluşturmayı amaçlamaktadır. Yalnızca bununla kalmayıp Eski Uygur, Karahanlı, Harem-Kıpçak, Çağatay ve Azeri sahasına mensup isimlerle beraber proje sadece Türkiye ile sınırlandırılmayıp Balkan coğrafyasında yer alan ülkemizde çokça tanınan Cengiz Aytmatov gibi yazarlarında biyografilerine yer verilmiştir.

Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü Projesi, Türkçenin başlangıçtan 21. yüzyıla kadarki şair ve yazarların edebî birikiminin bütününü kapsayacak şekilde bilimsel verilere dayalı bir biyografi sözlüğünü hazırlamayı, inceleme ve editörlük aşamasından sonra da Genel Ağ ortamında kullanılması için dünyanın hizmetine sunulmuştur.

Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü Projesine ulaşmak için tıklayın.

 

15+
2 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş2