Antakya’da Medeniyetin Üzerine İnşa Edilen Otel “Museum Hotel Antakya”

Antakya’da Medeniyetin Üzerine İnşa Edilen Otel “Museum Hotel Antakya”

2009 yılında Antakya’da yeni bir otelin temelinin kazısı yapılırken inşaat ekibi şaşırtıcı bir keşif yaptı. En az 13 farklı uygarlığa ait 35.000’den fazla eserin yanı sıra Roma Dönemine kadar uzanan geniş bir mozaikte keşfedildi. Otel inşaatı bu süreçte durduruldu ve 6 ay süren bir kazı çalışması başlandı.

Bu gelişme herhangi bir otel sahibinin umutlarını kırabilirdi. Ancak otelin sahibi Asfuroğlu Grubu, arkeolojik bulguları otelin planları ile bütünleştirdi. On bir yıl sonra 200 odalı Museum Hotel Antakya misafirlerine kapılarını açtı.

Otelin beş katının planları Türk mimar Emre Arolat tarafından tasarlandı. 11.000 metrekarelik Roma mozaiğinin üzerinde bulunduğu arkeolojik bölgenin üzerinde çelik sütunlar ile yer alıyor. Otelin en alt katında, mozaik ve çeşitli kazı bölgelerinin muhteşem manzarası cam zeminden görünüyor, otelde yürüyüş yolu ve bir de açık hava müzesi almaktadır. Misafir odaları bu açık alanın üzerine kurulmuş ve yığılmış bir petek yapısında alanın üzerinde yer almaktadır. Otel de yer alan cam pencereler ise doğrudan arkeolojik kalıntılara bakmaktadır.

Keşfin yapıldığı Antakya şehri, M.Ö 4 yüzyılda kurulan antik kent Antioch’nun bulunduğu yerdir. Roma tarafından ilhak edilen ve Roma’nın Suriye’nin başkenti haline getirildiği M.Ö 1. Yüzyıla kadar Seleukos krallığının merkeziydi. Antakya, bir zamanlar Roma ve İskenderiye’den sonra Roma İmparatorluğu’nun üçüncü büyük şehri ve büyük tapınakları, tiyatroları, su kemerleri ve hamamları olan şehriydi. Antakya aynı zamanda Hıristiyanlığın en eski merkezlerinden biriydi ve Bizans İmparatorluğu’nda dini önem kazandı. Şehir birkaç kez el değiştirdi, 16. yüzyılda Bizans, Selçuklu, Haçlılar, Ayyubid, Memlük ve sonunda da Osmanlılar tarafından fethedildi.

Keşif sırasında ortaya çıkan mozaiğin bir zamanlar 5. Yüzyıldan kalma bir hükümet binasının bir parçası olabileceğine inanılıyor. İçerisinde bulunan diğer eserler, M.Ö 323’te başlayan Helenistik Çağ’a kadar uzanmaktadır. Arkeologlar şimdiye kadar bulunan en büyük tek parça zemin mozaiğin yanı sıra, bir Roma hamamına ait kalıntıları, Yunan tanrısı Eros’un ilk bozulmamış mermer heykeli ve daha birçok eseri ortaya çıkardılar.

“Museum Hotel Antakya” nın Öne Çıkan Görünümü

“Museum Hotel Antakya” nın İç kısmında Yer Alan Kalıntılar “Roma Hamamları”

“Museum Hotel Antakya” da yer alan dünyanın en büyük tek parça moziğinin görüntüsü

“Museum Hotel Antakya” Odalarda kalıntılardan örnek görseller

Kutsal Ruh ve Doğal Yaşam Mozaiği

“Museum Hotel Antakya” İç Kısmının Göründüğü Bir Görsel

“Museum Hotel Antakya” Dışarıdan Tasarımlarının Göründüğü Bir Görsel

“Museum Hotel Antakya” Dışarıdan Geniş Görsel

Roma Hamamları

Arkelojik Kalıntılardan Görseller

Pegasus Mozaiği

Müze Olarak da Bilinen “Museum Hotel Antakya” Ziyaretçileri

Restorasyon Çalışmalarından Görsel

Anlatımın Yer Aldığı Görsel İçerik

Kaynak 1 2

5+
2 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş2