Avrupa’daki Vizesiz Ülke Alışveriş Cenneti Andorra Prensliği

Andorra Fransa ve İspanya arasında kalan Pirene Dağları’nda bulunan küçük bir ülke. Nüfusu yaklaşık 90.000 olan bu ülkenin nüfus sayısı sizi yanıltmasın, çünkü 25.000 nüfusa sahip başkent şehri olan Andorra La Vella yılda 10 milyondan fazla turisti misafir ediyor.

Andorra’ya Türkiye tarafından vize uygulaması olmadığı için cazip görünse de, direkt olarak ulaşım sağlanamadığı için Schengen vizesi almak durumundasınız 🙁 Çünkü Andorra’ya ya Fransa’dan ya da İspanya’dan geçiş yapmanız gerekiyor ve ülkemize bu ülkeler tarafından vize uygulanıyor.

Andorra denize kıyısı olmayan küçük bir ülke. Avrupa’nın en küçük 6. ülkesi. Burası sadece 46 kilometre 🙂 Ekonomisinin yaklaşık %80’inini turizm gelirlerinden sağlıyor. Avrupa Birliği üyesi değil ama doğrudan Avrupa Birliği üye ülkelerle ihracat yapıyor. Genel olarak tütün ürünleri ve ahşap üretiyorlar.

Kendisine ait bir para birimi bulunmuyor. Avrupa Birliği resmi para birimi olan euro yaygın olarak kullanılıyor. Resmi dili Katalanca fakat çevre ülkelerin dilleri olan İspanyolca, Fransızca ve Portekizce de yaygın olarak kullanılmakta.

Genel olarak baktığınızda yemyeşil bir bölge adete insanın içini huzur kaplıyor.

 

 

 

 

 

4+
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş