Bir Halk Kütüphanesi : Hollanda Spijkenisse’de Kitap Dağı

Spijkenisse’deki Rotterdam limanına yakın olan Halk Kütüphanesi, şehrin pazar meydanında bir “Kitap Dağı” olarak kendini gösterir. Bir piramit şeklinde olan kütüphane; piramidin tepesine kadar sarmal yapan 480 metre merdiven, patika ve kapalı teraslarla birbirine bağlanmış beş kat rafdan oluşmaktadır.

“Kitap dağı” ahır şeklindeki yapısı, son 40 yılda bir tarım köyünden kendi kendine yeterli eğitim ve ticaret merkezine dönüşen kasabaların tarımsal geçmişini hatırlatan başka bir piramidin içine yerleştirilmiştir. Kitap Dağı, nüfusun sadece yüzde 10’unun okuma yazma bilmediği bir topluluk için büyük önem taşıyan, hem reklam hem de okuma daveti olarak hizmet veren cam cephe ile piramit binası her taraftan görülebilir.

 

Kütüphanenin yanı sıra, cam binanın alt yarısında yer alan bir çevre eğitim merkezi, bir satranç kulübü, oditoryum, toplantı odaları, ticari ofislerde bulunmaktadır. Kütüphane, cam çatının sağladığı ışık ve alandan yararlanmak için teras alanını kaplar. Sera gazı üretimini kesmek için bina klimasızdır. Yaz aylarında doğal havalandırma ve güneş perdeleri konforlu bir iç mekan iklimi sağlar. Kışın yerden ısıtma ve çift cam sabit bir iç ortam sağlar. Kitap rafları, korkuluk, korkuluk, bilgi masaları ve barlar bile onları aynı anda yanmaz ve ekonomik hale getiren geri dönüştürülmüş saksılardan yapılmıştır.

Kitap Dağı, Hollandalı mimarlar MVRDV tarafından tasarlandı ve 2012 yılında halka açıldı. Yenilikçi tasarımı sayısız mimari ödül kazandı.

source

17+

Orhan Altundağ

Postnot'da yazar, sinema ve kütüphaneler ilgi alanı

View all posts by Orhan Altundağ →
9 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş9