Çalışmalar Zayıf El Yıkamalarında Kağıt Havlu Kullanılmasının Etkili Olduğunu Belirtiyor

Çalışmalar Zayıf El Yıkamalarda Kâğıt Havlu Kullanılmasının Etkili Olduğunu Belirtiyor

Küresel sağlık uzmanları, on binlerce kişiyi öldüren ve dünyaya yayılan COVID-19’a karşı korunmak için ellerinizi sabun ve su ile yıkamanın önemini vurguladılar. Kirlenmiş eller mikropların iletilmesi için önemli bir yoldur, patojenleri kapı kolları veya musluklar gibi yüzeylere potansiyel olarak yayar ve insanlar yüzlerine dokunduğunda enfeksiyona neden olur. İngiltere Leeds Üniversitesi ve Leeds Eğitim Hastanelerinden uzmanlar tarafından yapılan küçük bir araştırma NHS Trust, eller düzgün yıkanmamışsa, kâğıt havluyla kurutmanın mikropların giderilmesinde daha etkili olduğunu buldu.

Leeds Üniversitesi’nden Ines Moura liderliğindeki yazarlar, “Sonuçlarımızın dünya çapında hızla yayılan yeni koronavirüsün kontrolü ile ilgili olduğuna inanıyoruz.” dedi.

“Kâğıt havlular, yıkandıktan sonra elleri kurutmanın tercih edilen ilk yolu olmalı ve böylece virüs bulaşma ve yayılma riskini azaltmalıdır.”

Dört gönüllünün elleri bakteriyofaj kullanılarak kontamine oluştu. Daha sonra ellerini bir hastane tuvaletinde kâğıt havlu veya jet hava kurutucu ile kurutdular ve kapı kolları, merdiven rayları, telefonlar ve stetoskoplar dâhil olmak üzere çeşitli yüzeylere dokunmaya devam ettiler. Araştırmacılar, hem kâğıt havlular hem de hızlı kurutucular kullanmanın eldeki kontaminasyonu azalttığını buldular.

Ellerinizi düzgün yıkayın

Ancak örneklenen 11 yüzeyden 10’u için hızlı kurutucular yöntemi “önemli ölçüde daha fazla çevresel kirlilik” bırakmıştır.Jet kurutucu kullanıldıktan sonra dokunulan tüm yüzeylerde mikroplar, kâğıt havluların kullanımından ortalama 10 kat daha fazla kirlenme yol açtı.Yazarlar, çalışmanın özellikle hastane ortamları ile ilgili olduğunu söylediler.

NHS ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), el yıkamadan sonra tek kullanımlık havluların kullanılmasını önerirken muslukları kapatmak için kullanmanın yanı sıra – İngiltere’deki sağlık tesislerinin giderek daha fazla jet kurutucu kullandığını belirtti.

Araştırmalara yanıt olarak Doğu Anglia Üniversitesi tıp profesörü Paul Hunter, “Yıkandıktan sonra insanların ellerinde ne kadar virüs kaldığı büyük ölçüde insanların kendi ellerini yıkamada ne kadar verimli olduğuna bağlıdır” dedi.

Kaynak 1

2+
2 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş2