Chinguetti’nin Unutulan Çöl Kütüphaneleri

Chinguetti, Moritanya’nın kuzeyinde, Atar’ın doğusunda bulunan eski bir ortaçağ ticaret kentiydi. Günümüzde, kızıl kuru taş ve çamur tuğlası ile inşa edilmiş evlerin olduğu kent, çöl koşulları sebebiyle tehdit altında hatta kentin batı bölümündeki birçok yerleşim yeri ve ev de kumlara yenik düşmüş haldedir. 13. yüzyılların ortalarında 200.000 kişinin bulunduğu kentte artık sadece birkaç bin insan kaldı. Kent yavaş yavaş yok olurken, bazı ailelerin değerli tek hazineleri sahip oldukları eski İslam El Yazmaları oldu.

Yarım yüzyıl önce 30 kütüphaneye ev sahipliği yaptığı biliniyordu. Artık sert çöl iklimlerinde açık raflarda duran değerli eserlerin yavaşça tozdan ve kumdan hasar görerek parçalanmaya başlamasına tanıklık ediyor. Bu eserlerin çoğu sahipleri tarafından korunmaya çalışılan nadir eserlerden oluşuyor. Moritanya hükümeti bu değerli el yazmalarını daha sağlıklı koşullarda
koruma amacıyla sahiplerinden almak istese de sahipleri bu eserleri korumanın bir onur olduğu düşünmektedir. Bunun en iyi örneğini koleksiyonunda 700 tozlu esere sahip bir okul müdürü Seif İslam’ın ‘Bu eserler bizim parçamız’ sözleriyle daha açık anlıyoruz. Koleksiyonlarını hevesle turist meraklılarına sunan bu aileler kitapları kendi imkanlarıyla muhafaza etmeye çalışıyor.
Ülkede 33.000 antik metnin bulunduğu tahmin ediliyor ve sadece birkaç bin tanesi Ulusal Müze’de düzgünce arşivleniyor.

İşte o nadir eserlerden görüntüler ;

Bu makalenin bir kısmı Türkçeye çeviridir. Tam kaynağa ulaşmak için
source kısmındaki linke tıklamanız yeterlidir.
Source

2+

Orhan Altundağ

Postnot'da yazar, sinema ve kütüphaneler ilgi alanı

View all posts by Orhan Altundağ →
11 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin1
Paylaş10