Dünya Sağlık Örgütü Raporunda, Devam Eden 70 Koronavirüs Aşısı Var

Dünya Sağlık Örgütü Raporunda, Devam Eden 70 Koronavirüs Aşısı Var

Dünya Sağlık Örgütü raporunda en az 70 potansiyel koronavirüs aşısının şu anda geliştirilmekte olduğunu, 3 aşının da klinik çalışmalarına başladığı belirtiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü 11 Nisan’da, koronavirüsü durdurabilecek çalışmalar yapan çok sayıda şirketi gösteren aşı çabalarının güncellenmiş listesini yayınladı.

Virüs yayılmaya devam ederken, 1,9 milyondan fazla insanı enfekte edip dünya çapında 110.000’den fazla insanı öldürürken, araştırmacılar aşı geliştirmek için yarışıyor. Bu araştırma çabaları, ilaç devleri ve küçük biyoteknoloji şirketlerinden akademik merkezlere ve kar amacı gütmeyen gruplara kadar bir dizi kuruluşu içermektedir. Yeni bir aşı geliştirmek tipik olarak pahalı, karmaşık ve uzun bir süreçtir ve bir aşının güvenli ve etkili olup olmadığını belirlemek için yüz milyonlarca dolar ve yıllarca test yapılması gerekebilir. Bu pandemi, 21. yüzyılın üçüncü koronavirüs salgını iken ilk ikisi SARS ve MERS olmakla birlikte, koronavirüsler için hala onaylanmış aşı yoktur.

Çinli biyoteknoloji şirketi CanSino, deneysel aşısı için insan denemelerinin ikinci aşaması üzerinde çalışıyor, ABD merkezli biyoteknoloji girişimleri Inovio Pharmaceuticals ve Moderna da insan testlerine başladı. Johnson & Johnson ve Sanofi gibi büyük şirketler de aşı geliştirmek için sprint yapıyorlar.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü Anthony Fauci, ABD’nin bir koronavirüs aşısı görmekten en az 12 ila 18 ay uzakta olduğunu ve bazı uzmanların bu son tarihe ulaşmaya çalışmanın bile riskli bir plan olduğu konusunda uyardı.

Yeni aşıların genellikle önce bir laboratuvarda, daha sonra hayvanlarda ve daha sonra küçük bir grup insan arasında, bir hastalığı önleyip önleyemeyeceklerini görmek için büyük gruplar halinde test edilmeden önce güvenlik açısından test edilmesi gerekir. Ancak uzmanlar, bir aşının gerçekte bir kişinin virüse tepkisini zayıflattığı “aşı bağışıklığı”na yol açan aşı onaylı riskleri almak için bu adımlardan herhangi birini atlamanın endişe duyulacağını belirtti.

Stat News, koronavirüs için bir aşı bulma acelesinde bazı ilaç üreticilerinin hayvan denemelerini atladığını bildirdi. Hotez, “Genel olarak aşılar için zaman çizelgelerini hızlandırmanın önemini anlıyorum, bildiğim tek şey bunu yapmak bir aşı değil” dedi.

Kaynak 1

3+
2 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş2