Dünyanın En Eski Kütüphanelerinden : Aziz Catherine Manastırı

Aziz Catherine Manastırı Mısır’ın Sina Yarımadasının derinliklerinde granit kayalar ve engebeli arazide dağların arasında vahşi bir bölgede yer almaktadır. Burada, Sina Dağı’nın eteklerinde, Musa’nın Tanrı’dan on emir aldığına inanılıyordu. Doğal olarak da bu bölge Hıristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar için kutsal bir öneme sahiptir. 548 ve 565 yılları arasında Doğu Roma İmparatoru, Büyük Justinianus, bu alanda Saint Catherine’e adanmış bir manastırın inşasını emretti. Manastır, bütün tarihi boyunca hiçbir zaman yok edilmedi ya da yağmalanmadı ve bu durum Manastırı dünyanın en eski Hıristiyan manastırlarından biri haline getirdi.

Aynı zamanda, Manastır dünyanın en eski ve Manastırın açılışından itibaren sürekli işlemiş kütüphanesini de kapsıyor; kütüphanede Vatikan Kütüphanesinden bile sayıca fazla erken dönem el yazması koleksiyonu bulunmaktadır.

Manastır, 6. yüzyılda İmparator Justinianus tarafından dikilen büyük bir duvarla çevrilidir. 20. yüzyıla kadar manastıra giriş, duvarların uzunluğunda yüksek bir kapıdan oluyordu. Manastırın girişi günümüzde ana kapının solundaki daha küçük bir kapından gerçekleşiyor. Manastırın en kutsal kısmı Musa tarafından çok dallı bir çalı ağacıdır.  Manastırın büyük bir hazinesi, dünyanın en erken simgelerinin en iyi koleksiyonunu temsil eden duvar ve kilise binalarının yanı sıra ayinle ilgili nesneler üzerindeki simgeleri ve mozaikleridir.

Source

1+

Orhan Altundağ

Postnot'da yazar, sinema ve kütüphaneler ilgi alanı

View all posts by Orhan Altundağ →
10 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş10