François Truffaut Filmi: 400 Darbe İncelemesi

François Truffaut Filmi: 400 Darbe İncelemesi

Fransız Yeni Dalgasının başlanmasıyla birlikte adını bu yeni sinema akımıyla tanıdığımız Truffaut’un 400 Darbe ya da bilinen adıyla Les éuantre Cents Coups filmi üzerine bir metin derlemeye çalışacam.

Film 1950’lerin başlarında Paris’inde geçiyor. Filmin baş karakteri Antoine ise yalnızca 12 yaşında bir çocuktur. Filmin başından sonuna kadar aslında Antoine’nin gözünden dünyaya bakıyor. Ailesiyle problem yaşayan yaşadığı problemleri okulunda hayatında arkadaşlarıyla ilişkilerinde yansıtan bir çocuk Antoine. Takındığı asi tavırlarla ise Antoine ne evde ne de yaşantısında istediği huzura bir türlü kavuşamıyor. Ödevini yapmadığı bir gün sokakta annesini bir başka damla görür ve babasına söyleyemez. Bu şoku üzerinden atamadan okulda ödevini yapmadığı için mazeret olarak annesinin öldüğünü söyler ve film buradan itibaren bizi içine çekerek sorgusal devinimde filme odaklanmaya başlamış oluruz. Sorunlu bir çocuk olarak karşımıza çıktığını düşündüğümüz Antoine’nun film ilerlerken aslıda öyle olmadığı topluma ve ailesine adapte olmaya çalıştığını da gözlemliyoruz.

Sinema tarihinin önemli bir filmi olarak kabul edilen film hem Fransız Dalgasının hem sinema tarihinin baş yapıtlarındandır. Film realist bir bakış açısıyla eğitim sistemine aile ve toplum dinamiklerine değinerek eksik ve hatalı yaklaşımları seyirciye aktarıyor.

İstenmeyen bir çocuk olan Antoine her şeyden kaçmak istiyor. Kaçıp denize ulaşmak yaşadığı tüm eksiklikleri kaçarak çözmek istiyor. Aslında Antoine içinde bulunduğu baskıcı, işlevsiz normlardan uzaklaşmak istiyor. Hangimiz istemiyoruz ki? Fransızca da anne ve deniz sözcüğünün sesi aynıdır. Antoine’da eksikliğini hissettiği anne sevgisini denize kaçarak bulmak istiyor.

François Truffaut kimdir?

François Roland Truffaut, Fransız yönetmen, senarist, oyuncu ve Fransız Yeni Dalga akımının kurucularından

François Roland Truffaut, Fransız yönetmen, senarist, oyuncu ve Fransız Yeni Dalga akımının kurucularından. Evlilik dışı bir ilişkinin çocuğu olarak 1932 yılında dünyaya geldi. Anneannesi, üvey babası ve annesi üçgeninde yetişti. Yahudi bir diş hekimi olan gerçek babasıyla asla tanışmadı.

6+
1 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş1