İstanbul’da Görülmeyi Bekleyen 6 Muhteşem Kütüphane

İstanbul’da Görülmeyi Bekleyen 6 Kütüphane

İsam Kütüphanesi

İsam Kütüphanesi, TDV İslam Ansiklopedisi’nin hazırlanması sırasında 1984 yılında kurulmuştur. Modern araştırma ihtiyaçlarının giderilmesi içinde muhteşem bir özveri ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Yaklaşık 310. 000 bin cilt basılı kaynağa 5.000’ne yakın süreli yayın ve Osmanlı kadı sicillerini içeren 25.000’ne yakın mikrofişi muhafaza etmekte ve kullanıcıya sunmaktadır.

Haftanın 7 günü 09.00-23.00 arasında kütüphane kullanıma açıktır. İsam Kütüphanesinden sosyal bilimler yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile öğretim üyeleri yararlanabilmektedir.

Adres :  İslâm Araştırmaları Merkezi Kütüphanesi (İSAM)  İcadiye Bağlarbaşı Caddesi, No: 40
34662 Üsküdar / İstanbul

Atatürk Kitaplığı

Cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerinden olan Atatürk Kitaplığı Büyükşehir Belediyesi Kütüphane Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı olarak halka ve araştırmacılara araştırma hizmetleri sunmaktadır. Bünyesinde 500.000 bine yakın kitap, 50.000’e yakın çeşitli yazma, albüm, salname, kartpostal vb. dokümanı da içermektedir.

Atatürk kitaplığı haftanın 7 günü 24 saat açık okuyucu hizmetleri sunmaktadır. Yalnızca güvenlik gerekçesiyle saat 01.00’den sonra okuyucu girişi yapılmamaktadır. Kütüphanede fotokopi ve ücretsiz internet ağı kullanımı da mevcuttur.

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu – İstanbul

Kadın Eserleri Kütüphanesi

Kadın eserleri kütüphanesi ve Bilgi Merkezi, kadınların geçmişini iyi tanımak ve bu bilgileri araştırmacıların hizmetine sunabilme gayreti içinde kurulmuştur. Türkiye’nin ilk ve tek kadın merkezli arşiv kütüphanesidir.

Kütüphanede  Özel Arşivler, Kadın Örgütleri ve Örgütlenmeleri, Efemera, Gazete Kupür, Afiş, Görsel, Nadir Eserler, Sözlü Tarih, Kitap, Süreli Yayın, Tez, Makale, Sanat Eserleri, Kadın Yazarlar, Kadın Sanatçılar ve İşitsel başlıkları adı altında 16 koleksiyon bulunmaktadır. 48 Özel Arşiv Koleksiyonu, 14.000’e yakın basılı kitap, 469 süreli yayın, 8012 efemera da kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

Çalışma saatleri hafta içi 8.30-17.00 olup hafta sonları kapalıdır.

Adres : Fener Mahallesi, Mürsel Paşa Caddesi, No: 8, Fener Vapur İskelesi Karşısı (Tarihi Bina), Haliç-Fener, 34220, Fatih- İstanbul / Türkiye

Salt Galata Araştırma Kütüphanesi

Salt Galata, görsel çalışmalar, sosyal yaşam ve ekonomik tarih konulu bir ihtisas kütüphanesidir. 19. yüzyıl sonlarından günümüze, başta İstanbul olmak üzere, Türkiye, Güneydoğu Akdeniz havzası ve Güneydoğu Avrupa’ya odaklanır. 1950 sonrası Türkiye sanat tarihi ve 20. yüzyıl Türkiye’sinde mimarlık ve tasarımın gelişimini, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yüzyılından Türkiye Cumhuriyeti’nin 1990’lı yıllarına toplum ve coğrafyanın dönüşümünü detaylandıran yazılı ve görsel belge ve kaynaklar saltresearch.org’da erişime açıktır. Kitap ve dergilerden oluşan yayınlar, SALT Galata’daki SALT Araştırma mekânında incelenebilir.

Çalışma saatleri : Salı Cumartesi 10.00-19.00 / Pazar 12.00-18.00

Adres: Bankalar Caddesi 11. Karaköy 34421 İstanbul / Türkiye

Beyazıt Devlet Kütüphanesi

24 Haziran 1884 yılında devlet eliyle kurulan Beyazıt Devlet Kütüphanesi çeşitli okuyucu kitlesine kütüphane hizmeti sunmaktadır. 850.000’e yakın basılı koleksiyona sahip olan kütüphane 1.000.000 üzerinde dokümana sahiptir. 30.000’i aşkın süreli yayın ve 55.000 cilt gazeteyi de barındırmaktadır. 64.000’e yakın kitapdışı materyalde kullanıma açıktır.

Tarihi bir mimariye sahip Beyazıd Devlet Kütüphanesi derleme yasasından yararlanan derleme kütüphanelerinden de birisidir. Kütüphaneye, başta  6279 Sayılı Çoğaltılmış Fikir ve Sanat Eserlerini Derleme Kanunu  uyarınca derleme, bağış ve resmi kurumlardan  gelen kitap, broşür, dergi, gazete, harita, kartpostal, afiş, yazma eser vb. gibi fikir ve sanat ürünlerini düzenlemek ve gelecek kuşaklara aktarılmak üzere elverişli ortamlarda saklamak görevini de üstlenmektedir.

Beyazıd Devlet Kütüphanesi 7/24 saat kütüphane hizmeti vermektedir.

Adres: Turan Emeksiz Sk. No:6. 34126 Beyazıt – İstanbul

Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi

Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi Fatih İlçesinde Beyazıt’ ta Ordu Caddesi üzerinde bulunmaktadır. İlk Halk kütüphanesi olarak geçmekte olan kütüphane bir çok roman ve araştırma kaynağını barındırmaktadır. Mimari yapısından dolayı dışarıdan insanları etkileyen Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi aynı zamanda rahat çalışma alanlarıyla da kullanıcılarına verimli kütüphane hizmeti sağlamaktadır.

Kütüphane haftanın her günü 08.00-22.30 arasında hizmet vermektedir.

Adres: Mimar Kemalettin Mah. Ordu Cad. No:19 Beyazıt – Fatih / İstanbul

1+
4 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş4