Karma Nedir? Karma Yasası Bize Ne Anlatır?

Bu hayatta yaptıklarınız sonsuzlukta yankılanır,

belki de o kadar sonsuz değildir

Karma inancına hepimizin kulak aşinalığı vardır, peki ya nedir bu karma bir felsefe bakışı açısı mı? Yoksa yaşamın doğal seleksiyonu mu?

Karma temelde yaptığımız tüm eylemlerin, söylediğimiz her sözün hatta aklımızdan geçen her davranışın mutlaka bir geri dönüşünün olacağı inancıdır. Birini kandırdınız mı kandırılacaksınız, birine kötü bir şey mi yaptınız mutlaka kötü bir şeyle karşılaşacaksınız.

Bir atasözü, ne ekersen onu biçersin.

Bir atasözü daha, rüzgar eken fırtına biçer.

Tabi özsel olarak diğer yaşamlarınızda yaptığınız her şey de bu karma yasasının çerçevesinde mutlak olarak vardır. Geçmişte yaptığımız her davranışının yansıması olarak yapılan eylemlere maruz kalmamızla ilişkilidir. Bir diğer adı neydi o yansıma yasası, belki de kısaca özeti budur.

İyi biriyseniz iyilikle ödüllendirilecek, kötü biriyseniz kötülükle cezalandırılacaksınızdır.

 

Yani;

Karma; hem fiziksel hem de zihinsel her türlü eylemin sonuçlarının kaçınılmaz olduğunu ifade eder; düşündüğümüz her şey ya da yaptığımız her eylemin sonuçlarının, bizi bu yaşamımızda ya da sonraki yaşamımızda etkileyeceğini söyleyen bir kuraldır. Yani; gerçekleştirmiş olduğumuz, fiziksel ya da zihinsel her türlü eylemin etkilerini şu anki gerçek yaşam içinde görmesek bile, bir sonraki yaşamımızda bu etkiler mutlaka kendini gösterecektir. (Vikipedi, genel bakış)

Bir haber başlığı, Ordu’da arabasıyla köpeği ezdikten sonra yakalanan şoför, serbest bırakıldıktan bir saat sonra araba çarpması sebebiyle öldü.

Karma bağzen çok zaman sonra kendini gösterse de bağzen de çok kısa sürede kendini gösterebiliyor.

Anneannem sürekli şöyle derdi, kimseyi kınama yavrum insanın başına gelmedikçe kınadığı şey ölmezmiş. Daha sonraları öğrendiğimde aslında bu bir hadismiş.

Ah anneanne ne kadar da haklısın.

Yani en özetinde karma yasası/felsefesi/inanışı şöyle açıklanabilir; evrene gönderdiğimiz her eylemin sonucu mutlak olarak bize geri döner.

Karmaya canı gönülden inanıyorum, belki de kendime yapılan kötü eylemleri gördükçe insanların aynısını yaşamaları istiyorumdur.

Neyse karma iyi ki var.

5+
10 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin1
Paylaş9