Koronavirüsü Karşı Maske Önlemi: Hangi Maske Ne Kadar Koruyucu

Koronavirüsü Karşı Maske Önlemi: Hangi Maske Ne Kadar Koruyucu

Yeni koronavirüsü (covid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında toplu taşıma ve kapalı ortamlarda koruyucu maske takılması zorunlu hale geldi. Daha önce maske takmanın önlem olmadığı belirtilmiş Dünya Sağlık Örgütü gibi kaynaklar maske takmanın tehlikeli olabileceğini söylemişti. Fakat virüsün deneyleri sürerken kontrol amaçlı çıkan bulgularda maske takmanın koruyucu bir önlem olacağı belirtildi.

Peki hangi maske ne kadar koruyucu?

Cerrahi maskeler

Eczanelerde ve sağlık merkezlerinde çokça satıldığını gördüğümüz cerrahi maskeler virüsten korunmak için pek etkili olamayabiliyor. Ağzı ve burnun kapatılmasını sağlayan cerrahi maskeler filtreye sahip olmadığı için virüsleri barındıran partikülleri engelleyemiyor. Fakat hasta bir bireyin öksürme/aksırması neticesinde damlacıkların dışarı yayılmasına ve doğrudan damlacıklara maruz kalmayı önleyebiliyor.

 

N95 maskeler

N95 olarak bilinen maskeler ise belirtilen virüs partiküllerine karşı önleyici olan maskelerdir.  Genellikle sağlık çalışanlarının çalışma ekipmanlarından olan N95 maskeler korunmanızda daha etkili olabilmektedir.N95 maskeler ventilli ve ventilsiz olarak ayrılmaktadır. Bunlar ventilli olanlar bireyin hava akış verişini kolaylaştırırken ventilsiz olan hava akışını etkileyebiliyor.

Cerrahi maskelerin kullanım ömrü 4-5 saat olarak belirtilirken, N95 maskeler bir günü geçemeyecek şekilde kullanılmalıdır.

N95 maskelerin yıkanıp tekrar kullanılması ise tavsiye edilmiyor, bu durumda filtreleme özelliğini kaybeden maskeler virüse karşı koruma da etkisiz kalıyor.

Bez maskeler

Maske ihtiyacının artmasıyla ortaya çıkan bez maskeler ise virüs ile ilgili herhangi bir koruma sağlamıyor. Sıklıkla 10-15 tl arasında değişen fiyatlara satılan bez maskeler virüs gibi küçük partiküllerin engellenmesinde başarılı değildir. Daha çok toz vb. durumlarda kullanımı yaygın bez maskeler virüsü karşı etkili bir çözüm olamamaktadır.

6+
24 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş24