Macos 10.15.5 ile Yenil Pil Sağlığı Yönetimi Özeliği Kullanıma Sunuldu

Macos 10.15.5 ile Yenil Pil Sağlığı Yönetimi Özeliği Kullanıma Sunuldu

Apple yeni bir pil sağlığı ve yeni Facetime seçenekleri ekleyerek macOs Catalina 10.15.5 sürümünü yayınladı. Yeni eklenen pil sağlığı özelliği Macbook’unuzun pilinin ömrünü uzatabilir.

Macbook’ta yer alan lityum iyon piller zaman içinde kullanıma bağlı olarak yavaşlar, bu da bilgisayar yaşlandıkça şarj tutmaması anlamına gelir. Apple’nın Macos’taki yeni pil sağlığı özelliği, bu yaşlanma sürecini yavaşlatarak pilin daha uzun bir süre verimli şekilde kullanılmasını sağlıyor.

Dieter Bohn ve Jacob Kastrenaks tarafından bu özelliğin perde arkasında nasıl çalıştığı şöyle açıklandı; … bazı durumlarda, menü çubuğunuzda yüzde 100 pil ömrü görmek, pilinizin şarj edebileceği maksimum pil seviyesi olduğu anlamına gelmeyebilir. Pilin alabileceği miktarın yüzde 100’ünün şarj olduğu anlamına gelmesi yerine, artık pilin ömrünü uzatmak için gerekenin yüzde 100’ünün şarj olacağı anlamına gelecektir.

Yeni pil sağlığı özelliği, macOS 10.15.5 ile birlikte gelen yeni MacBook’lar için veya Thunderbolt 3’ü (2016’da piyasaya sürülen herhangi bir MacBook Pro olan) bir MacBook kullanıyorsanız, macOS 10.15.5’e yükselttikten sonra varsayılan olarak açılır.

macOS 10.15.5’de ayrıca, geçerli hoparlörün boyutunu değiştiren, Pro Display XDR’yi daha iyi kalibre etmenizi sağlayacak kontroller ekleniyor ve başka hata düzeltmeleri, iyileştirmeleri olan FaceTime çağrıları grubundaki özelliği kapatmanıza izin veren güncelleştirmeleri içeriyor.

Kaynak 1

5+
0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş