Meteor Sebebiyle Ölen İlk Kişi Osmanlı Arşivlerinde Ortaya Çıktı

Meteor Sebebiyle Ölen İlk Kişi Osmanlı Arşivlerinde Ortaya Çıktı

Dünya üzerinde meteor düşmesi sebebiyle ölen ilk kişi Trakya Üniversitesi akademisyen ve arkeolog Altay Bayatlı, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Ozan Ünsalan ve aralarında NASA’dan Peter Jenniskens bulunduğu bilim insanları tarafından Osmanlı arşivlerinde yapılan bir akademik çalışma sonucunda ortaya çıkarıldı.

Osmanlı arşivlerinde kayıt altına alınan ölümler konusunda ilginç kaynaklar sonucunda meteor çarpması sebebiyle bir kişinin öldüğü ve bir kişinin de yaralandığı ortaya çıkarıldı. Osmanlı arşivlerinden yararlanılan kaynakların neticesinde hazırlanan akademik makale, yurtdışında bilimsel bir dergide yayımlandı.

Bayatlı, Osmanlı Arşivinde yaptığı çalışmalarda, Irak’ın Musul vilayetinde düşen meteor sonucu Süleymaniye bölgesinden bir insanın ölmesinin anlatıldığı ilginç ve bir o kadar önemli bir belgeye rastlaması sonucunda kesin bulgulara ulaşıyor. Dünya tarihinde bugüne kadar kayda alınmış meteor kazalarında ölüm vakasına direkt olarak rastlanmadığını da belirten Altaylı, bilimsel yayın dünyasına önemli bir çalışmayı kazandırdı. Bu çalışmanın tamamı ülkemizde gerçekleştirilerek hem bilim dünyasının aydınlanması hem de tarihsel süreçte Osmanlı İmparatorluğunun ne kadar sistematik bir arşiv kayıt sistemine sahip olduğunu gözler önüne sürdü.

10+
3 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş3