Microsoft Oluşturduğu Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemi Linux’u Kırana 100.000 $ Ödeyecek

Microsoft oluşturduğu Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemi Linux’u Kırana 100.000 $ Ödeyecek

Microsoft sunucularında kullanacağı kişileştirilmiş Linux sistemi için bir ödüllü çalışma başlattı. Çalışma Microsoft tarafından özelleştirilen Linux işletim sistemini kıran kişiye 100.000 $ ödeme yapacak.

Yazılım devi Microsoft, Nesnelerin İnterneti (IoT) platformu için özel yongalarda çalışmak üzere tasarlanan Azure Sphere OS için geçen yıl kompakt ve özel bir Linux sürümü oluşturdu. Bu platform için özel oluşturulan işletim sistemi temel hizmetler ve uygulamaların güvenlik amacıyla bir sanal alanda yalıtılmış çalışmasını sağlıyor.

Microsoft bilgisayar uzmanları ya da hackerların Azure Sphere işletim sisteminin güvenliğini test etmek için böyle bir uygulama yapmak istedi. İşletim sistemini kırmayı başaran kişi 100.000 dolar ile ödüllendirilecek. Ödül 1 Haziran’dan 31 Ağustos’a kadar süren bir araştırmanın parçasını oluşturuyor.

Microsoft’un Güvenlik Merkezi güvenlik programı yöneticisi Sylvie Liu, “Program süresince Azure Sphere Güvenlik Araştırmaları Mücadelesi’nde belirli senaryolar için 100.000 dolara kadar ödül vereceğiz” diye açıkladı. Bu açıklamadan anlaşılacağı gibi kurulan işletim sisteminin güvenliği böylelikle test edilmiş olacak. Güzel bir hamle olarak düşünülen uygulamanın getirilerini ilerleyen zaman diliminde göreceğiz.

Kaynak 1

2+
2 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş2