Mimari Açıdan Kütüphaneler Hunters Point Kütüphanesi

Mimari Açıdan Kütüphaneler Hunters Point Kütüphanesi

Gelişen ve değişen tüm teknolojiler gibi, günümüzün modern binasına sahip yerleşim birimleri, kamu ve özel sektör alanlarını gözlemlemekteyiz. Bu gelişen modern bina yapılarından kütüphanelerden nasibini almakta ve günümüzde oldukça farklı tasarıma sahip mimari açıdan özel kütüphanelere rastlamaktayız.

Mimari açıdan özel bir kütüphane olduğunu düşündüğümüz, Hunters Point Kütüphanesi’de bu örnekler arasında. Doğu nehri boyunca uzun bir alanda ilerleyen Hunter Point’ kütüphanesi 22.000 metrekarelik bir alana sahiptir. Son teknolojiye sahip Hunters Point Kütüphanesi toplumun ihtiyaç duyduğu sosyal alanı da içinde barındırmaktadır.

Kütüphanenin dikey yapısı geleneksel raf sistemlerinden aktif alanlara kadar çeşitli imkânlar sunmaktadır. Bu mimari yapı geleneksel kütüphane modelini yeniden düzenliyor. Binanın alüminyum görünümündeki beton zemini sadece bir cephe değil, perde duvarlar ile kolonları birbirine bağlayan taşıyıcı bir yapı özelliğindedir. Kütüphane’de yetişkin, genç ve çocuklara ayrılmış alanlar binanın yontulmuş kesimlerinde, her alan için bir cephe açıklığı içinde programatik bölümler içermektedir.  Güneş ışığı geniş pencere alanlarından içeri gidererek mekanı renklendirmektedir.

Ana bölümün altında zeminde bir oditoryum, halka açık toplantı ve etkinlik alanı bulunmaktadır. Merdivenler alt kattan üst kata kadar devam eder, okuma alanlarını birbirine bağlar ve şehir ile nehir manzaralı bir çatı katı terasında son bulur.

Kütüphane planı küçük olsa da, yeni kütüphanenin bina bölümü enerjiyi verimli kullanmak için tasarlanmıştır. Amerika Long Island şehrinde bulunan kütüphanenin etrafı açık bir halk parkına da sahiptir.

İşte Hunters Point Kütüphanesinden görseller,

Source

7+
3 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş3