Mithat Bey’in Öyküsü: 11’e 10 Kala Film Çözümlemesi

Mithat Bey’in Öyküsü: 11’e 10 Kala Film Çözümlemesi

Pelin Esmer tarafından yazılıp yönetilen 11’e 10 Kala Filmi 2009 yılında seyirciyle buluşmuştu. Filmin ana konusu Pelin Esmer’in daha önce kısa belgesel niteliğindeki Koleksiyoncu filminin aslında bir nevi devamı denilebilir aslında kurgulanmış bir devam filmi. Bahsi geçen film aynı zamanda 16. Altın Koca Film Festivali’nde en iyi Senaryo ödülüne de layık görülmüştü.

Film tutkulu bir koleksiyoncu olan Mithat Bey ile yaşadığı apartmanda kapıcı olarak çalışan Ali’nin hikâyesini anlatmaktadır. Mithat Bey öyle iyi bir koleksiyoncudur ki yaşamı boyunca neredeyse gazetelerden, saatlere her şeyin bir koleksiyonu oluşturma çabasında olmuştur. Mithat Bey Emniyet emeklisi oldukça yaşlı bir koleksiyoncu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ali ise Emniyet Apartmanında ailesinde uzak yanlış yaşayan ve içine kapanık bir kapıcıdır. Mithat Bey’in apartman yöneticisiyle yaşadığı sorunlardan dolayı Ali ile genel bir iletişimleri başlar.

Mithat Bey’in hayattaki tek eğlencesi bir nevi tutkusu olan koleksiyonculukla koleksiyonuna göz diken yeğeni, para sıkıntısı çeken Ali’nin koleksiyon parçalarına göz dikmesi bir nevi bireyin tutkularının esiri olmasına film boyunca tanıklık ediyoruz. Öyle bir tutku ki Mithat Beyin ki eşini koleksiyonlarına bile tercih edebiliyor. Türk sinemasının gerçekçi yaklaşımlarıyla karşılaşacağınız filmde çoğu kez Mithat Bey gibi çoğu kez de Ali gibi düşünmeye başlıyorsunuz. Apartmanın deprem riski ile boşaltılmasıyla hızlanan sahnelerde Mithat Bey’in tutkusunun koleksiyonlarını kurtarma çabasında gözleyebiliyorsunuz. Belki de Mithat Bey’in tutkusu koleksiyonlara değil yalnızca geçmişe.  Geçmişin izleri taşıyan kendinde bir parçasını bulan Mithat Bey aslında anılarını biriktirmeyi seviyor, hangimiz sevmiyoruz ki?

Hayat kavgasında hepimiz sürüklenip gidiyoruz. Çoğumuz yaptıklarını yaşadıklarını hayat içinde bir bağlama oturmak istiyor. Kimimiz de sebepsizce ne zaman yaşam denilen bu anlamsız döngü de hakikati fark edeceğimiz günü sabırsızlıkla bekliyoruz.  Mithat Bey her şeyi biriktiriyor, hiçbir şeyi atmaya kıyamıyor. Koleksiyoncu çünkü Mithat Bey hayat şartlarında bunu öğrendi buna tutkuyla bağlandı. Her şey onun için değerli her şey onun için geçmiş, şimdi ve gelecek ile bağlı. Maddi bir beklentisi yok bu iş için yalnızca tutkusunu yaşatmak istiyor. Hayatı boyunca sahip olduğu ama asla istemediği işlerde çalıştı, istemediği şeyleri yapmak zorunda kaldı. Yalnızca koleksiyonları ile mutlu fakat bu mütevazı tutkusu da normalleşen diğer hayatların gözünde lüks gibi görünmeye başladı. O kadar lüks ki sizden olmayanı ötekileştirmeye kadar gitti.

Bir de kapıcı Ali var. İstanbul gibi anakent bir şehirde dışarıya bile çıkmaktan çekinen yalnızca yaşam penceresinde bir apartmanın bodrum katına tıkılıp kalmış Ali.  Çocuğu ve eşi yanlarına geldiğinde çoğunu bodrum katın rutubetiyle hastalanıyor temiz hava alması için memleketine gidiyor. Hem bu iç karatıcı yaşamda çocuğunun eşini hasreti de baş gösteriyor. Ali’yi bu hayata atan neydi? Toplumsal gerçekçilikte Ali gibi birçok insan var. Film boyunca diğer Ali’leri de düşünmeden edemiyorsunuz.

Filmi seyretmeden önce Pelin Esmere ait kısa belgesel niteliğindeki “Koleksiyoncu”yu seyretmenizi öneririz. Çünkü film aslında buradan devam ediyor.

Eğer öğrenciyseniz MUBİ üzerinden kayıt olarak filmi ve diğer bütün değerli koleksiyonları ücretsiz seyredebilirsiniz.

Mithat Esmer Kimdir?

Mithat Esmer
Mithat Esmer 1927 Antakya doğumlu, Elektronik mühendisi. Türkiye’nin en iyi koleksiyoncusu.

Mithat Esmer, 1927 yılında Antakya’da doğmuştur. Lise öğreniminden sonra tıp fakültesine kaydolmuş ancak bir yıl geçmeden bırakmış devlet bursu ile Amerika Birleşik Devletlerin’de Stanford Üniversitesi’nde elektronik ve matematik alanında eğitim almış okulunu da 2. Lik ile tamamlamıştır. Mithat Esmer babasının ölümüyle Türkiye’ye dönmüş ve Türkiye’de Polis Radyosunun kurulmasında görev almıştır. Aynı zamanda Mithat Esmer gerçek bir koleksiyoncu olan Mithat Esmer Mithat Esmer yönetmen Pelin Esmer’in amcasıdır. Mithat Esmer 88 yaşındayken aramızdan ayrılmıştır.

 

 

 

 

 

11’e 10 Kala Film Fragmanı

5+
2 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş2