Pinch Kütüphanesi ve Toplum Merkezi

Pinch Kütüphanesi ve Toplum Merkezi

Kütüphaneler denilince akla gelen bir diğer hususta kütüphane binalarının tasarımlarıdır. Günümüz modern mimari estetiğinde de kütüphane binaları oldukça başarılı örneklere sahiptir. Mimar Olivier Ottevaere ve John Lin mimarisinde tamamlanan Çin’in Yunnan eyaletinin Shuanghe köyünde yer alan ve toplum merkezi görevi üstlenen Pinch kütüphanesinde bu mimari örneklerden biridir. 2014 yılında tamamlanan ve 80 m2 den oluşan bu kütüphane toplum merkezi hizmetini kitaplarla sağlayan yegâne bir kurum özelliği de taşımaktadır.

Proje Eylül 2012’de meydan gelen depremden sonra devlet tarafından yeniden yapılandırma çabasının bir parçasıdır. Köy evlerinin büyük bir bölümü hasar görmüş çadırlarda yaşayan insanlar çoğalmıştır. Depremden sonra daha dayanıklı evlerin yapılmasına hükumet destekleyici oldu. İlk evlerin yapımından sonra bir büyük alan boş kaldı. Hong Kon Üniversitesi ise yeni bir kütüphane binasının tasarım ve uygulamasını destekleme kararı aldı. Boş alanda toplumsal bir faaliyet olarak ve hizmet vermesi için bir kütüphane inşa etmeye başladı.

Tasarımı ve görsel açıdan çift kavisli bir çatıya sahip çarpıcı manzaralar sunan kütüphane bir toplumsal faaliyet projesi olarak ortaya çıktı.
Bu tasarım açısından beğendiğimiz kütüphanenin görselleri şöyledir;

Kaynak 1

 

4+
6 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş6