Sibirya’da 18.000 Yaşında Donmuş Köpek Yavrusu Bulundu

2018 yazında bilim insanları, Yakutsk, Rusya’nın kuzeydoğusundaki Indigirka Nehri yakınında donmuş bir toprağın içine gömülü bir erkek köpek yavrusu buldular. Köpek yavrusu tam vücut, kalın saç, namlu ve hatta bıyık ve kirpikleri dahi sağlam şekilde duruyordu.

Bilim adamları, öldüğünde köpeğin iki aydan daha küçük olabileceğini belirttiler, ancak ölüm nedeni henüz belirlenmedi. Neredeyse mükemmel korunmuş köpek şaşırtıcı bir şekilde 18.000 yaşında ve tarihin “en eski köpeği” olabilir. Ancak araştırma tamamlandıktan sonra, bilim insanları ‘inanılmaz derecede iyi korunmuş’ yaratığın bir köpek mi yoksa kurt mu olduğunu belirleyecekler, muhtemelen köpeklerin evcilleştirildiği noktadan geliyor.

İsveçli araştırmacılar Love Dalén ve meslektaşı Dave Stanton, bilinen en eski köpek yavrusu olabileceğine inanıyorlar. Eğer öyleyse, kurtların evcilleştirilmesi hakkında detaylar toplayabilecekler.

Bilim insanları 18.000 yaşında olduğu sonucunu aldığında, oldukça şaşırıyorlar. Çünkü bu bilgi her şeyi değiştiriyor. Çünkü 18.000 yıl öncesi, hem kurtlarla hem de köpeklerle genetik olarak çok şey olduğunu düşündüğümüz ilginç bir döneme rast geliyor.

Köpek yavrusu kuzeydoğu Sibirya’nın uzak bir bölümünde bulundu ve hala Rusya’da kalırken, araştırmacılar Love Dalén ve Dave Stanton kaburga kemiğini İsveç’te çalışıyor. Dace Stanton’a göre, köpek çok iyi korunmuştu çünkü permafrostun içine kazılmış bir tünelde bulundu. Bilim adamları keşif hakkında heyecan duyuyorlar, çünkü “uzun süredir bu alanda oldukça büyük bir tartışma olan bir şeye katkıda bulunabilir”.

 

Source

1+
3 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş3