Türkiye’de Kışın Gezip Görebileceğiniz 7 Muazzam Yer

  1. Uludağ – Bursa

Bursa iki içinde 2.543 m. Yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan Uludağ kışın tatilinizi geçirebileceğiniz yerlerin başında gelmektedir. Uludağ’a kayakla çıkan ilk kişi 1928’yılında Abraham isimli bir Alman kökenli bir atlettir. O tarihten beri Uludağ hem yerel hem de dışarıdan gelen insanlar için bir kayak merkezi konumu haline gelmiştir. Aynı zamanda konakla içinde oldukça çeşitliliğinin bulunduğu bir yer olarak da tercihleriniz arasına girmeli diye düşünüyorum.

  1. Ayder – Rize

Karadeniz’in Rize iline bağlı Ayder, ladin ve kayın ormanlarıyle kaplı çeşitli envai bitkiye ev sahipliği yapan deniz seviyesinden yaklaşık 1350 metre yükseklikte yer almaktadır. Yeşilin envai tonuyla bezenmiş fevkale temiz doğası ile kışında bir başka güzel Ayder Yaylası’da gezilmesi daha keyifli olacak bir yerdir tabi ki.

  1. Kapadokya – Nevşehir

1985’ten beri UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer alan Kapadokya listede doğal yapısı ve kültürel çeşitliği ile kendine özgü yerini almıştır. Peribacaları gibi ilginç jeolojik yapısının yanı sıra, kayalara oyulan yerleşim yerleri ender doğal ve kültürel merkezlerdendir. Kışın da enfes görüntüsü ile ziyaratçilerini büyüleyebilmektedir. Kış rotası için listenize almalısınız.

  1. Palandöken- Erzurum

Palandöken Erzurum ilinin şehir merkezini oluşturan merkez ilçelerden biridir. Aynı zamanda Erzurum’un en gelişmiş turizm bölgesidir. Palandöken dağı kış oyunları gibi kış sporlarına ev sahipliği de yapmaktadır. Kış turizmi dendiğinde de aklan gelen ilk adreslerden biridir. Popüler kayak merkezlerinden Palandöken dağı 3.125 metre yüksekliğinde, kayak turizminin başlıca merkezidir. Palandöken ülkemizin en kaliteli ve önde gelen kayak merkezi olması ile beraber aynı zamanda en uzun kayak pistine de sahiptir. Gezilecek yerler listenizde olmasını isteyebilirsiniz.

  1. Yedigöller – Bolu

Yedigöller, kışın görülmesi daha keyif verici yerlerin başında gelmektedir. Bolu il sınırları içerisinde oldukça engebeli bir arazide yer alan Yedigöller Milli Parkı meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, köknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi çeşitli bitkilere ev sahipliği yapmaktadır. Milli parkta 7 adet heyelan gölü bulunduğu için bu ismi almıştır. Kışın oldukça keyifli olan Yedigöller kışında görülmesi gereken yerlerdendir.

  1. Sapanca – Sakarya

Sakarya iline bağlı Sapanca ilin batısında yer almaktadır. İstanbul’a yakınlığı sebebiyle kısa süreli tatiller için tercih edilse de göl civarı kurulan turistik tesisler konaklama ve vakit geçirmek için oldukça yeterli ve güzeldir. Özellikle Maşukiye ve Kırkpınar gibi yerleşim birimlerinde tatil köyleri bulunmaktadır. Maşukiye yakınlarındaki Samanlı Dağlarından en yükseği Kartepe’de kurulan tesislerde kış turizmi için önemli yere sahiptir.

  1. Kars – Doğu Ekspresi

Son birkaç yılda oldukça popüler olan ve genelde kış turizmi kategorisinde değerlendirebileceğiniz doğu ekspresi de kışın yapabileceğiniz güzel seçeneklerden birisidir. Ankara ve Kars arasında sefer yapan ve Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum illerinden geçerek Kars’a ulaşan TCDD taşımacılık hizmetidir. Yol tam olarak 1310 km olup 24 saat 30 dakika sürmektedir. Yol boyunca çeşitlik kar manzaraları ve gölleri görmeniz sakin bir 24 saat sürmeniz mümkündür. İsterseniz 32 saat süren Turistik Doğu Ekspresi seferlerine de bakabilirsiniz.

22+
6 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş6