Whatsapp’daki Sahte Viral Koronavirüs Mesajları %70 Oranında Düştü

Whatsapp’daki Sahte Viral Koronavirüs Mesajları %70 Oranında Düştü

Whatsapp üzerinden yüksek düzeyde iletilen mesajlarda % 70 oranında düşüş olduğu söylendi. Bu tür mesajlar gündemi meşgul eden koronavirüs hakkında yanlış bilgilerin yayılmasına sebebiyet veriyordu.

Dünya Sağlık Örgütü, salgın hakkında sahte haberlerin yayılmasının bilgi kirliliği yarattığını söyledi. İki hafta önce Whatsapp, kullanıcılar arasında iletilen mesajlara sınırlama getirdi, beş kereden fazla iletilemeyen mesajlar sahte mesajların önüne geçti. Koronavirüs ile ilgili sahte bilgiler içeren ses kayıtları, toplu mesajlar whatsapp gruplarında defalarca paylaşıldı. Bu da koronavirüs hakkında bilgi kirliliğini oluşturdu.

Uzmanlar bilgi kirliliğine karşı mücadelede daha çok yapılacak iş olduğunu söylüyor. Whatsapp’da sahte mesajlardaki bilgi kirliliğini önlemek için üzerine düşeni yapmakta kararlı görünüyor. Mesaj iletilerinin 5 kereden fazla paylaşılaması kişisel ve özel görüşmeler için bir yer tutmasına yardımcı oldu.

Uzman dezenformasyon muhabiri Marianna Spring, salgın sırasında sahte bilgilerin yayılmasında Whatsapp’ın kilit rol oynadığını söyledi. Endişeli vatandaşlar, hükümet planları gibi birçok konuda sahte tavsiye ve spekülasyonlarını çevresindeki insanlara ileterek bilgi kirliliğin yayılmasına sebep verdiler. Whatsapp’ın aldığı önemler neticesinde iletme sayısını düşürme gibi sahte bilgilerin yayılmasını engellemede başarılı olduğu söylenebilir.

Dijital Nefretle Mücadele Merkezi Ceo’su Imran Ahmed, “Bilgi kirliliğinin önüne geçilebilecek uygulamaların daha fazlası Whatsapp gibi sosyal medya devleri tarafından yapılmalıdır” dedi. Platformda hala büyük miktarda sahte bilgiler yer alıyor. Kritik öneme sahip birçok sahte bilginin yayılma oranı Whatsapp’ın aldığı önlemler neticesinde %70 oranında azaldığı görülüyor.

Kaynak 1

4+
2 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş2