Yaz Geliyor! Sıcaklık Koronavirüsün Yayılımını Etkileyecek mi?

Yaz Geliyor! Sıcaklık Koronavirüsün Yayılımını Etkileyecek mi?

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (covid-19) salgınından sonra tespit edilen dünya genelinde 4 milyondan fazla vaka tespit edildi. Havaların ısınmasıyla virüsün yayılmasının azalacağı yönünde yaygın bir duygu vardı.

Ancak yapılan yeni bir araştırma sıcaklık veya enlem ile virüsün yayılması arasında herhangi bir ilişki bulunamadı. Bunlar bu önemli sorununun sadece ilk sonuçları olarak karşımıza çıktı. Tabi yaz aylarında virüsün yayılım hızının düşeceğine dair fikirlere ise soğuk bakılıyor.

Toronto Üniversitesi sağlık politikası araştırmacısı Peter Jüni, “Enlem ve sıcaklığın rol oynayabileceğini öne süren bir ön çalışma yaptık” diyor. Fakat çalışmayı çok daha uzun koşullarda tekrarladıklarında tam tersi bir sonuç ile karşılaşıldıklarını da belirtiyor.

Araştırmacılar ayrıca 14 güne (maruz kalma süresi) de baktılar ve sıcaklık, enlem ve nemin yanı sıra okul kapanışlarını, bu süre zarfında bu bölgelerde kitle toplantılarına getirilen kısıtlamaları ve sosyal veya fiziksel mesafeyi araştırdılar.

Çalışma ekibi “COVID-19’un epidemik büyümesi enlem ve sıcaklık ile ilişkili değildi, ancak [negatif] nispi veya mutlak nem ile zayıf bir şekilde ilişkili olabileceğini” aktardı. “Buna karşılık, halk sağlığı müdahaleleri, salgın büyümesinin azalmasıyla güçlü bir şekilde ilişkiliydi”.

Kitlesel toplantıların kısıtlamaları, okul kapanmaları ve sosyal mesafelerin hepsinin salgın büyümesi ile güçlü ilişkileri olduğunu buldular. Hava ve sıcaklık pandemide çok fazla rol oynamadığı zaman sosyal mesafenin kurulması daha fazla hayati oluyor.

Dalla Lana Halk Sağlığı Okulu epidemiyoloğu Dionne Gesink, “Yaz bunu ortadan kaldırmayacak” diyor. “İnsanların bunu bilmesi önemli”.

“Öte yandan, ne kadar çok halk sağlığı müdahalesi gerçekleşirse, salgının büyümesini yavaşlatma etkisi o kadar büyük olur. Bu halk sağlığı müdahaleleri gerçekten önemlidir, çünkü şu anda salgını yavaşlatan tek şey bunlar.” diye ekledi.

Diğer taraftan da; Bu, kışın hiç rol oynamadığı anlamına gelmez. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Müdürü Robert Redfield, düzenli bir kış grip sezonunun COVID-19 ile birleşmesi durumunda sağlık sistemi üzerindeki artan yük hakkında konuştu.

Araştırmacılar tüm değişkenleri kontrol edemediklerini belirttiler; örneğin, test uygulamalarındaki farklılıkların hesaplamalarını nasıl etkilediğini açıklayamadılar veya sosyal mesafeye uyum düzeylerini belirleyemediler. Ancak salgını ele aldığımız için çalışma hala değerli bilgiler sağlıyor.

Jüni, “Çalışmamız COVID-19 salgınının küresel verilerini kullanarak, bu halk sağlığı müdahalelerinin salgın büyümesini azalttığına dair önemli yeni kanıtlar sağlıyor” dedi. Şöyle devam etti: “Sonuçlarımız birçok ülke ve bazı Kanada eyaletleri ve bölgeleri bu halk sağlığı müdahalelerinin bazılarını kolaylaştırmayı veya kaldırmayı düşünüyor.

Araştırma Kanada Tabipler Birliği Dergisi( Canadian Medical Association Journal)’nde yayınlandı.

Diğer kaynak 1

 

4+
10 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş10