Yeni Koronavirüs (Covid-19) Nasıl Bulaşıyor

Yeni Koronavirüs Covid-19 Nasıl Bulaşıyor

Geçtiğimiz Aralık ayında Çin’in Wuhan eyaletinde ilk vakaların görünmesiyle başlayan covid-19 salgını şuan tüm dünyayı etkisi altına almış görünmektedir. Verilen istatistiklere göre covid-19 virüsü tüm dünyada görüldü. Yüksek bir bulaşma kapasitesi salgını ciddi boyutlara taşıdı.Daha önce belirtilen Mers ve Sars virüslerinin bulaşma kapasitesi daha az iken covid-19’un bulaşma riski diğer salgın virüslere göre tam +10 kat yüksektir. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Kuruluşların genel anlatımıyla virüsün temas ile bulaşacağı yönündeydi. Fakat bu derecede yaygın bulaşma riski farklı alternatiflerinde göz önüne alınmasını sağladı.

Virüsün diğer koronavirüsler gibi bulaşma ihtimalleri şöyledir,

1.Virüslü Nesneler İle Direkt Temas

Covid-19 virüsüyle enfekte olmuş bireyin çevresindeki eşyalara bulaştırdığı virüsü bir başka bireyin dokunması ile virüs hasta olmayan bireye de enfekte olabilmektedir. Bu sebeple çevremizde ortak kullanımda olan nesneler ile teması en aza indirmenin faydalı olacağı düşünülmektedir. Örneğin asansör düğmeleri, ortak bilgisayar kullanımları, kapı kolları, ışık düğmeleri gibi ortak kullanım ortamlarındaki nesneler ile temasta virüs kolaylıkla bireyi enfekte edebilmektedir.

2 Damlacıklar ile Direkt Temas

Damlacıklarla direkt temas hasta bir bireyin yakın mesafeden hapşırması, öksürmesi ile beraber enfekte olmamış bireyin virüs ile teması sonucunda gerçekleşmektedir. Bu yolla enfekte olmamış birey kolaylıkla virüs ile teması ile hasta olabilmektedir.

3.Mikrodamlacıklar ile Temas, Havadan Geçiş

Virüsün hızlıca yaygınlaşması ile Japon bilim insanlarının yaptığı araştırmalar neticesinde yeni bir iddia ortaya çıkarıldı. Daha önce covid-19 virüsünün öksürme hapşırma ve nesne teması ile bulaştığı düşünülmekteydi. Japon bilim insanları bir bulaşma yolunun daha bulunduğunu duyurdu.  Mikropartiküllerin havada asılı kalması ve enfekte olmamış bireyin bu mikropartikülleri soluması ile virüsten etkilendiği görülmektedir.

İlk Resimde Enfekte Bir Bireyin Hapşırma/Öksürme İle Havaya Karışan Virüsler Görünmektedir

İkinci Resimde Havayla Temas Eden Virüslerin Hareketleri Gözlemlenmeye Başlıyor

Bazı virüsler/bakteri microrganizmalar yere düşerken bazıları havada asılı kalmaya başlıyor

Bu görselde havada asılı kalan virüslerin kapalı ortamdaki hareketleri gözleniyor

Kaynak 1 2

9+
3 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş3