YÖK Üniversitelerde Dijital Ortamda Gerçekleşecek Sınavların Temel İlkelerini Belirlendi

YÖK Üniversitelerde Dijital Ortamda Gerçekleşecek Sınavların Temel İlkelerini Belirlendi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını önlemleri kapsamında ülkemizde eğitim ve öğretime ara verilmişti. Üniversitelerde gerçekleştirilecek sınavlar ise dijital ortamda gerçekleştirilecek olarak YÖK tarafından açıklanmıştı. dijital sınavlar için öğrencilere teknik destek sağlanmasından sınav güvenliğine kadar uygulanacak ilkeleri belirleyerek üniversitelere gönderdi.

YÖK bünyesinde çeşitli üniversitelerden uzaktan öğretim alanında uzman öğretim üyeleri tarafından oluşturulan komisyon, dijital ortamda yapılacak ölçme ve değerlendirmeye ilişkin ilkelerin çerçevesini belirledi. Komisyonca belirlenen genel ilkeler, YÖK Yürütme Kurulu tarafından son hali verilerek üniversitelere yazı ile duyuruldu.

Kararlar, salgın dönemiyle sınırlı olacak

Dijital ortamda gerçekleşecek sınavlara yönelik ölçme ve değerlendirme kriterleri salgın dönemiyle ilgili olarak sınırlı olmak kaydıyla kullanılacak, dönem sonu başarı puanlamaların hesaplanmasında ödev, proje vb. değerlendirmeler kullanılabilecek, dijital ortamda şeffaflık ve denetim esas olacak, ÖYS’nin dijital ortamların izin verdiği güvenlik tedbirleri uygulanacak (soruların rastgele seçimi, tam ekran tarayıcı kilidi gibi) önlemler yer alıyor.

Öğrencilere, internet alternatifi için çözümler üretilecek

Dijital ortama erişimi kısıtlı olabilecek öğrenciler için teknik destek sağlanması için çözümler üretilmeye çalışılacak, gerektiği takdirde MEB ve diğer kurumların bilgisayar ve internet olanakları ile erişim sağlanması için çalışılacak,

Kabul edilebilir sebeplerle sınava giremeyen öğrenciler için çevrimiçi telafi amaçlı sınavlar yapılabilecek, engelli öğrenciler için çevrimiçi ortamda sınava girebilmesi için gerekli tedbirler alınacak, stajlarla ilgili yükseköğretim kurumu tarafından düzenlemeler yapılacak.

Öğrencilere verilen ödev ve proje çalışmalarında dersin kredisi ve Avrupa Kredi Transferi ve Biriktirme Sistemi (AKTS) iş yükü göz önünde bulundurulacak. Ayrıca üniversitelerde dijital ortamlardaki sınav sürecinin aksamadan yürütülmesi için öğrencilerin teknik ve idari destek alabileceği yapılanmalar oluşturulacak.

Metnin tamamına ulaşmak için Yök’ün bilgilendirme sayfasına gidin.

2+
2 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Pin
Paylaş2